Otoyollarda yüzde 20 ucuzluk!

Köprü ve otoyol geçişlerinde Otomatik Geçiş Sistemi’nin (OGS) yerini alacak olan Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) ayrıntıları netleşti.


Yeni sistem mayıs ayından itibaren uygulamaya girecek. Kartlı Geçiş Sistemi’ne (KGS) oranla yüzde 20 daha ucuz olacak sistem sayesinde gişelerden 30 kilometre ve üzerinde bir hızla geçilebilecek. Araç sahipleri HGS etiketlerini, PTT merkez ve şubelerinden satın alabilecek. Otoyol ve köprü gişelerinde halen OGS ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) olmak üzere iki farklı geçiş yöntemi uygulanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, iki sistemi birleştirip, geçişleri daha hızlı ve kolay hale getirmek için kolları sıvadı. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, HABERTÜRK’e, köprü ve otoyol geçişi için öngörülen yeni sistemin ayrıntılarını anlattı. “Hızlı Geçiş Sistemi” adı verilen projenin işletim ve donanımına ilişkin üzerinde çalışmaların yoğun biçimde devam ettiğini kaydeden Turhan, mayıs ayında HGS’nin köprü ve otoyol gişelerinde uygulamaya gireceğini açıkladı.

HGS ETİKETLERİ PTT’DEN SATIN ALINACAK
Sistemin, işletim mantığının OGS’ye benzediğini vurgulayan Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, “Mantık olarak OGS’ye benziyor. Daha ileri bir sistem” diye konuştu. Turhan, HGS etiketlerinin, PTT tarafından pazarlanacağını belirterek, “Araç sahipleri, HGS etiketlerini PTT’den satın alabilecek. HGS’de indirim de söz konusu olacak. Yüzde 20 indirim uygulanacak” dedi. Turhan, sistemin devreye girmesiyle birlikte gişelerde beklemenin sona ereceğini vurgulayarak, bu sistem yardımıyla gişelerden 30 kilometre ve daha hızla geçişin mümkün olacağını söyledi.

KARTLI GEÇİŞ TAMAMEN ORTADAN KALACAK
Kartlı Geçiş Sistemi’ne (KGS) alternatif olarak devreye girecek Hızlı Geçiş Sistemi, Otomatik Geçiş Sistemi’ne (OGS) entegre edilecek. KGS tamamen kalkacak. Böylece araçlar hiç durmadan gişelerden geçebilecek. Böylece zaman kaybı ve trafik yoğunluğunun önüne geçilecek.

kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.