Depresyon tarih mi oluyor?

Standford Üniversitesinden bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma depresyon tedavisine yönelik önemli sonuçlar ortaya koydu.

ANKARA- Beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğu hem de kaygıyı yok edebildiği ortaya çıktı.

Standford Üniversitesinden bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, beyindeki bir bölgede bulunan bazı yapıların kaygıya neden olup, uyarıldıktan sonra bunu yok edebildiğini gösterdi.

Bilim adamları, enerji için ışığı soğuran yosunlardaki bazı proteinleri enjekte ederek farelerin sinirlerinin ışığa duyarlı olmasını sağladı. Daha sonra hayvanların beynine, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumlu şakaklardaki amigdala bölgesini harekete geçirmek için optik lifler nakledildi.

Kaygı düzeylerinin belirlenmesi için hayvanlar bazı testlere tabi tutuldu. Işıklarla aydınlatılan beyaz bir çemberin ortasına bir parça peynir yerleştirildi. Sadece beyni uyarılan fareler, kaygılarını yenerek peynire ulaşabildi. Diğerleri ise ışıktan korktu.

İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren bilimadamları, araştırmanın büyük bir ilerleme olduğunu vurgulayarak, sonuçların insanlarda depresyon, kaygı ve iki uçlu duygu durum bozukluğunun tedavisinde, yeni yöntemlere ışık tutabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin makale Fransız Le Point dergisinde de yayımlandı.

kaynak: http://www.gazeteport.com.tr/SAGLIK/NEWS/GP_869185


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.