CHP Bedelli Askerlik Açıklaması..

CHPli Hamzaçebi, bedelli askerlik ile ilgili tekliflerini Meclis Başkanlığına sunduklarını belirtti. İşte teklifin tüm detayları…


TBMM- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli askerlikle ilgili düzenlemeler getiren yasa teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.

EKONOMİK DURUMU UYGUN OLMAYANLAR
Hamzaçebi, TBMMde düzenlediği basın toplantısında, teklife ilişkin bilgi verdi. Hamzaçebi, teklifte belirli gelir düzeylerine göre bedel ücreti öngörüldüğünü, ekonomik durumu uygun olmayanlar için de temel eğitim süresi belirlendiğini kaydetti. İşte Hamzaçebinin konuşmasından satır başları:

“Öğrenimlerini bitiren ve çalışma hayatında yer alan yöneticilerimiz, askerliklerini bugüne kadar geciktirmişlerdir. Ekonomik hayatta çalışma hayatında ilerlemiş, askere giderek bu hayatlarına ara vermişlerdir. Türkiye askerlik süresini gözden geçirmek ve bunu kısaltmak zorundadır. Bu konuda karşımıza TSKnın terörle mücadele ettiği yönünde bir gerekçe çıkmaktadır. Bunu hiçbir parti elinin tersiyle bir kenara atamaz. Ancak bedelli askerlikle birlikte terörle mücadelede yeni bir safhaya gelinecektir. Daha profesyonel, daha eğitimli, bölgenin şartlarını daha iyi bilen askerler olacaktır. “

“GENELKURMAYIN GÖRÜŞLERİ ÖNEMLİ AMA…”
“Genelkurmay Başkanlığının bu konudaki ihtiyaç ve görüşleri şüphesiz önemlidir. Ancak konuyu çözecek olan sivil iradedir, parlamentodur. Yeter ki mecliste grubu bulunan partiler değer versin.

“Bizim amacımız gençlerin çalışma hayatınan koparılmamasıdır. Bu doğrultuda sunduğumuz taslakta şu maddeler yer alıyor:

* Yıllık gelir düzeyi 12 bin TLnin altında olan (1 Ocak 1983 tarihinden önce doğanları esas aldık) herhangi bir nedenle askerliğini yapamamış olan gençlerimiz, herhangi bir bedel ödemeksizin, temel askerlik hizmetini yapmak suretiyle, askerliğini yapmış sayılacaktır.

* Yıllık gelir düzeyi 12 bin TL ile 15 bin TL arasında olan gençlerimizin ödeyeceği bedel 7500 TL,

* Yıllık gelir düzeyi 25 bin TLnin üzerinde olan gençlerin ödeyeceği bedel ise 15 bin TLdir. Bir kademeli ücretlendirme öngördük. Ancak sosyal devlet olmanın gereği olarak gelir düzeyi yeterli olmayan vatandaşlarımız da dikkate aldık.

Bu gelirler de yurt yapımında kullanılacaktır.”

http://www.gazeteport.com.tr/SIYASET/NEWS/GP_870253


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.