Tokyo, ABD'den yardım istedi

Tokyo, ABDden yardım istedi

Japonya, nükleer reaktörlerindeki soğutma sorunlarının giderilmesi için yardım talep etti.

WASHINGTON/PARİS – Amerikan Nükleer Güvenlik İdaresi (NRC), Japonyanın deprem ve tsunaminin ardından ortaya çıkan nükleer reaktörlerindeki soğutma sorunlarının giderilmesi için kendilerinden yardım istediğini bildirdi.

NRCden yapılan açıklamada, Japon hükümetinin ABDden resmi yardım talebinde bulunduğu belirtilerek, “NRC, teknik tavsiye sağlanması dahil bu isteğe verilecek olası yanıtları incelemektedir” denildi.

Japonya, nükleer santralindeki patlamaların ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundan (UAEK) da yardım talebinde bulunmuştu.

Bu arada, UAEK Genel Direktörü Yukiya Amano, Japonyadaki Fukuşima 1 nükleer santralinde şu andaki durumun, Çernobil kazasına benzer bir hal almasının “pek muhtemel” olmadığını açıkladı.

Fransadaki Nükleer Güvenlik İdaresi (ASN) Başkanı Andre-Claud Lacoste da Fukuşima 1 nükleer santralindeki kazanın, Çernobildeki kazanın seviyesine ulaşmadığını söyledi.

Lacoste, Japonyadaki kazanın, 5 seviyesindeki “Three Mile Island” yoğunluğu düzeyine ulaştığını, 7 seviyesindeki Çernobile varmadığını belirtti.

Kaynak: Dünya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.