Radyasyon tehlikesi artıyor

Japonya Başbakanı Kan, radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu.

Radyasyon tehlikesi artıyor

İSTANBUL – Yüzyılın en büyük depremlerinden birini yaşayan ve ardından oluşan dev tsunamide zarar gören Japonya bu kez radyasyon tehlikesiyle boğuşuyor. Japonyadaki Fukuşima nükleer santralinin iki reaktöründe yangın çıktı.

Başbakan Naoto Kan, televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu. Naoto Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulunan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum” dedi.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano, santralden atmosfere yayılan hidrojenin radyoaktif madde taşıdığını ve insan sağlığı için tehlike teşkil ettiğini kaydetti. Edano, “Nükleer yakıtın kendisi yanmıyor, yangını kontrol altına almak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Edano, artan radyasyon oranının insan sağlığı için zararlı olduğunu belirtti.

Son resmi bilançoya göre ölü sayısı 2 bin 400ü geçti

Bu arada Japonyayı vuran 8,9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 bin 400den fazla kişinin öldüğü, 3 binden fazla kişinin kayıp olduğu, 2 bine yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Polisin açıkladığı son resmi bilançoya göre, yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşayan Japonyada, 2 bin 414 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 118 kişi kayıp ve bin 885 kişi yaralandı. Daha önce yapılan bir açıklamada, bin 647 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Depremden en fazla zarar gören Miyagi eyaletinin polis şefi ise ölü sayısının 10 bini aşacağından emin olduğunu ifade etti.

kaynak: Dünya


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.