Kilci:Deprem kuşağındaki Türkiye nükleere dikkat etmeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Rusyadan doğalgaz fiyatında indirim alınması konusunda Avrupa pazarlarındaki fiyatlara benzer bir yaklaşım beklediklerini söyledi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Değişim Liderleri Zirvesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Japonyadaki depremin ardından Türkiyede planlanan nükleer santrallerle ilgili ekstra bir güvenlik alınıp alınmayacağı konusunda, bu tür santrallerin kurulumunda standart olarak ne tür önlemler alınması gerekiyorsa o önlemlerin alınacağını söyledi.

Kilci, Her zaman daha dikkatli olunması söz konusu. Bu olayların daha dikkatli olmamıza etkisinin olduğunu zannetmiyorum. Biz zaten deprem kuşağında yer alan bir ülkeyiz. Bu konularda olağanüstü hassasiyet göstermek durumundayız dedi.

Nükleer santral ile ilgili Japonlarla görüşmelerinin kesintisiz devam ettiğini belirten Kilci, Zaten olay olduğunda (Japonyadaki deprem), cuma günü geniş bir Japon heyeti ülkemizde bulunuyordu. Görüşmelere ara verilme ihtimalini biz önerdik, isterseniz bırakalım dedik. Ama devamı uygun görüldü. Bugün dar kapsamlı bir heyet hala burada. Bir kısmı döndü şeklinde konuştu.

ELEKTRİK ÖZELLEŞTİRMELERİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Kilci, elektrik özelleştirmelerinde nasıl bir sıra izleneceğine ilişkin soru üzerine, Özelleştirme İdaresinin, Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ile ilgili ihale ilanına en kısa zamanda çıkacağını düşündüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

Bizim bilgimiz bu yönde. Seçim öncesi… Diğer portföy gruplarının da yılın ikinci yarısında ihaleye çıkması planlanıyor. Ama Hamitabat özelleştirme süreci, üretim özelleştirmelerinde önemli bir gösterge niteliği taşıyacak. 9 portföy grubu var. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda, Özelleştirme İdaresi ile birlikte, büyük hidroelektrik santraller dışındaki bütün enerji varlıklarını 9 grup halinde yeniden gruplandırdık. Bunları yılın ikinci yarısından itibaren önümüzdeki 3 yıllık dönem içerisinde özelleştirmeyi hedefliyoruz. Hamitabatı ve diğer 3 santrali ise tek tek özelleştirmeyi düşünüyoruz.

BAŞBAKAN ERDOĞANIN RUSYA ZİYARETİ
Metin Kilci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın da katıldığı Rusya ziyareti ile ilgili bir soru üzerine, en önemli gündem maddesinin Samsun-Ceyhan boru hattı konusu olduğunu, bu konuda bir ilerleme sağlanabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Kilci, bu yıl ayrı bir gündemleri bulunduğunu, 6 milyar metreküplük doğalgaz sözleşmesinin 31 Aralıkta sona ereceğini belirterek, Bunu almayacağımızı, bu kontratı yenilemeyeceğimizi söyledik. Ama bununla ilgili konular da gelebilir dedi.

Nükleer konusunun gündem maddesi olmadığını bildiren Kilci, Ruslarla yaptığımız nükleer anlaşması takvime göre ilerliyor. Orada bir sorun, sıkıntı gözükmüyor. Onun dışında doğalgaz ve Samsun-Ceyhan petrol boru hattı meseleleri gündeme gelecektir diye konuştu.

Bir gazetecinin, İndirim almak söz konusu olabilir mi? sorusu üzerine Kilci, Onu şu anda bilemiyorum. Biz Rusyanın büyük bir müşterisiyiz. Almanyadan sonra ikinci büyük müşteriyiz. Bu konuda Avrupa pazarlarındaki fiyatlara benzer bir yaklaşım bekliyoruz dedi.

Kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.