"İşsizlik yüzde 10'lara gelebilir"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Aralık dönemine ilişkin olarak bugün açıklanan işsizlik rakamlarını yorumlarken, 2011 yılını işsizlik rakamları açısından önemli bir azalmanın alacağı yıl olarak değerlendirebiliriz dedi.

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından, Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği ve Arçelikin sponsorluğunda düzenlenen, Engelleri Standardlarla Aşalım konulu resim ve TSE Markalı Ürünler Kullanıyorum Çünkü Kendimi Seviyorum konulu kompozisyon yarışmalarının ödül törenine katılan Ergün, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, Aralık dönemine ilişkin olarak bugün açıklanan işsizlik rakamlarını nasıl değerlendirdiğinin, artışın neden kaynaklandığının  sorulması üzerine, işsizlik rakamlarının aslında bir düşüş trendi içinde olduğunu söyledi.

İşsizlik rakamlarının Orta Vadeli Program hedefinin altında kaldığını belirten Ergün, söz konusu rakamların geçen yılın aynı dönemine göre de 2,1 puanlık bir azalış gösterdiğini ifade etti.

Sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları ve ihracat rakamlarındaki artışın Türkiyede üretim potansiyelinin bu dönemde önemli oranda arttığını gösterdiğini dile getiren Ergün, Rakamlar ayrıca istihdamın özellikle sanayi kesiminde önemli oranda artış gösterdiğini de bize gösteriyor hem de işgücüne katılımdaki artışa rağmen önemli artış söz konusu. 2011 yılına aslında iyi bir başlangıç yaptığımızı, sanayi üretimi açısından ihracat artışı açısından söyleyebiliriz. İşsizlik rakamlarında 2011 yılı sonunda yüzde 11in altında gerçekleşebilecek, belki yüzde 10lara doğru gelebilecek bir imkana sahip olduğumuzu görüyoruz diye konuştu.

Sanayi üretimindeki, kapasite kullanımındaki, ihracat rakamlarındaki artışın, otomobil sektöründeki, otomotiv sanayiindeki iç tüketimin geldiği boyutların üretim artışı anlamına da geldiğini belirten Ergün, Mesela Sabancı Grubunun yapacağı yeni yatırımlarla 2 bin 500 istihdamı bu yıl içinde gerçekleştireceğini gördük. Diğer yatırımların da sürekli istihdam artışına yol açacağını bu yıl içinde göreceğiz dedi.

2011 yılının işsizlik rakamları açısından önemli bir azalmanın olacağı yıl olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Ergün, işsizlikle mücadele noktasında bu yıl girişimciliğe daha fazla önem vereceklerini, KOSGEB vasıtasıyla verilen eğitimleri yaygın hale getireceklerini, girişimciliğe verilen desteklerin hem sayı hem de miktar olarak artırılacağını bildirdi.

Bütün üniversitelerde girişimcilikle ilgili yarışmalar düzenleyeceklerini de anlatan Ergün, İşini kuranlara ayrıca hibe destekler ve kredi destekleri sağlayacağız dedi.

Nihat Ergün, tekno girişimcilik desteğinde destekten yararlanacak kişi sayısını kademeli olarak artıracaklarını, halen 100 teknogirişimciye verilen bu desteğin ilk etapta 300 daha sonra da 500 kişiye verileceğini kaydetti.

Bu girişimcilerin hem Türkiye ekonomisine teknoloji, rekabet gücü kazandıracağını hem de önemli miktarda istihdam sağlanacağını belirten Ergün, Yeni yatırımların olması, mevcut girişimcilerin güçlenmesi, en önemlisi de yeni girişimcilerin meydana çıkması bizim istihdam sorunumuzu kalıcı olarak çözüme kavuşturmak için en etkili yollar olacaktır diye konuştu.

Sanayi Bakanı, işsizlik rakamlarındaki artışın neden kaynaklandığına ilişkin olarak da henüz ayrıntıları inceleme fırsatı bulamadığını söyledi. Ergün, ne gibi gelişmeler var ayrıntısını inceledikten sonra onun üzerine de gideriz yanıtını verdi.

NEWYORK TAKSİ İHALESİ
Bakan Ergün, Newyork Taksi ihalesine ilişkin belediye başkanına gönderdiğiniz mektubun içeriğinde ne var diye sorulması üzerine de şunları kaydetti:

Türk otomotiv sektörünün dünyaya vermiş olduğunu taahhütleri karşılayabilecek teknolojiye sahip olduğunu bu ve bundan önceki mektupta ifade ettik. Eğer Türkiyeden bir firma ABDde bir yarışmaya katılıyor ve kazanıyorsa oradaki taahhütlerini yerine getirme gücüne hem firma olarak sahiptir hem Türkiyedeki otomotiv sektörü genel olarak bu birikime sahiptir hem de Türkiyede bu sektörlere verilen destekler, teşvikler, AR-GE birikimi, teknolojik birikim bu taahhütleri yerine getirmeye müsaittir.

Bütün bunlarla ilgili Newyork Belediyesinin ve Newyorkdaki yarışmayı düzenleyen heyetin kafasında Türkiyeye, Türk otomotiv sektörüne ve Türk firmalarına dair bir soru işareti kalmasın, madem ki tasarımı beğendilerse bunun üretilebileceğini ve en güvenli şekilde kendilerine teslim edebileceğini bilsinler bu konuda kafalarında bir şüphe kalmasın diye bu mektupları yazdık.

kaynak: gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.