Depremin Sigortalanmış Maliyeti En Az 35 Milyar Dolar

Haber: Cumhuriyet Gazetesi

Sayılı büyük depremlerden biri olan ve artçıları devam eden depremin maliyeti henüz bilinemezken risk modelleme şirketi AIR Worldwide, Japonya’dasigortalanmış zararının 35 milyar doları bulabileceğiniaçıkladı. AIR Worldwide, tahminin ilk verileri içerdiğini, depremden sonraki tsunami ve nükleer santrallardan kaynaklanabilecek olası zararları içermediğini ifade etti.

Bu arada, depremin yol açacağı zarar nedeniyle dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinin hisseleri yüzde 2 ila yüzde 6.5 değer kaybetti. Sigorta sektörünün küresel oyuncularından Swiss Re’nin hisseleri yüzde 5.8, Munich Re’nin yüzde 5.4 ve Hannover Re’nin yüzde 4.7 düştü. Fransız sigorta şirketi Scor’un hisseleri yüzde 6.5, Aviva, Allianz ve Axa sigorta şirketlerinin yüzde 2.5’er ve İngiliz Prudential’ın da yüzde 2 geriledi.

Dünyanın en büyük sigorta şirketi Munich Re ve Swiss Re, şubatta Yeni Zelanda’daki deprem ve Avustralya’daki sel felaketinin doğal felaket talepleri için ayrılan yıllık bütçelerini zaten tükettiğini açıkladılar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.