Deprem ülkesi Türkiye'de nükleer santral mantıklı mı?

İngiliz Guardian gazetesi de deprem ülkesi Türkiyede nükleer santral kurmak mantıklı mı başlığıyla bir haber yayınladı.


ABD, Hindistan, Çin, Endonezya ve Türkiyedeki çevreci grupların yeni santrallardan vazgeçilmesi ya da güvenlik standartlarının büyük oranda yükseltilmesi çağrısında bulunduklarına dikkat çekildi. Guardian bir Greenpeace yetkilisinin şu sözlerine yer verdi:

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna göre, dünya genelinde faal durumdaki 442 ticari nükleer santralın yüzde 20si önemli derecede sismik faaliyetin olduğu bölgelerde inşa edilmiş durumda. Bu yetkililere göre artan enerji ihtiyacını karşılamak için 20 yıl içinde 350 yeni santral inşa edilmesi planlanıyor ve bu durum, bir doğal felaket sonucu nükleer facia yaşanması riskinin artması anlamına geliyor. Türk hükümeti Akkuyuda üç nükleer santral inşa etmeyi planlıyor. Santralın yapılacağı bölge Ecemiş Fay Hattının birkaç kilometre yakınında ve geçmişte büyük depremlerin olduğu bölgede.

Guardian yazarı Julian Glover, nükleer enerjinin kaderinin Japonyada belirleneceğini belirterek, santralda durumun kontrol altına alınamaması halinde nükleer enerjiye güveninin tamamen kaybedileceğini vurguladı.

Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.