Seçim süreci bugün başladı..İl il çıkarılacak milletvekili sayıları

YSKnın belirlediği seçim takvimine göre 24. dönem milletvekili genel seçimi için süreç bugün başlıyor.

Seçim süreci başlıyor

ANKARA – Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimine göre, 12 Haziran 2011de yapılacak 24. dönem milletvekili genel seçimi için süreç bugün başlıyor.

Seçim takvimine göre, seçimin başlangıç günü kabul edilen bugün muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanacak. Bu kapsamda, milletvekili genel seçimine ait parametrelerin SEÇSİSden tanımlanması işlemleri ve tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların kimlik bilgilerini içeren listelerin cumhuriyet başsavcılıklarından istenerek SEÇSİSe girilmesi işlemlerine başlanacak.

Siyasi partilerden 16 Martta hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını Yüksek Seçim Kuruluna bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 18 Martta askıya çıkıyor. Aynı gün tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü aynı gün,www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecek.

Siyasi partiler ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini 28 Martta kesinleştirecek.

YSK, siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde ön seçim ya da aday yoklamasına katılacaklarını 30 Martta ilan edecek.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 31 Martta askıdan indirilecek, internet ortamında ilan edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanı da aynı sonlandırılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de 31 Martta askıdan indirilecek.

Takvime göre, 1 Nisanda ön seçim yapacak siyasi partiler, aday adayları listelerini ve bunlarla ilgili oy pusulalarını çoğaltarak ön seçim ilçe seçim kurullarına teslim edecek.

İl seçim kurullarınca ön seçimle belirlenmiş milletvekili adaylarına ait listeler Yüksek Seçim Kuruluna 8 Nisanda gönderilecek. Muhtarlık bölgesi askı listelerindeki, Yurt Dışı Seçmen Kütüğündeki değişiklikler işlenerek, seçmen kütükleri 8 Nisanda kesinleştirilecek.

Seçim süreci

Seçim takvimine göre, bundan sonraki süreç şöyle işleyecek:

“11 Nisan Pazartesi: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına alındı belgesi karşılığında CD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00ye kadar vermelerinin son günü.

Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurunun son günü. İl seçim kurullarınca bağımsız milletvekili adaylarının Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesinin son günü.

18 Nisan Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulunca milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemleri tamamlanacak ve bu listeler ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile radyo, televizyon ve Resmi Gazetede yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek.

24 Nisan Pazar: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yapılan itirazların Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü.

Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.

26 Nisan Salı: Birleşik oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere, saat 11.00de kura çekilecek, davete rağmen kuraya katılmayan bağımsız aday yerine ise il seçim kurulunca kura çekimi yapılacak.

29 Nisan Cuma: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibariyle milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

2 Mayıs Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulunca tüm seçim çevreleri ile gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına, basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak.

10 Mayıs Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanacak.

2 Haziran Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

5 Haziran Pazar: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

11 Haziran Cumartesi: Seçim propagandasının sonu (saat: 18.00)

12 Haziran Pazar: Oy verme günü ve seçim yasaklarının sona ermesi (saat: 24.00)”

Seçime 27 siyasi parti katılacak

YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri de belirledi. Buna göre, 12 Haziran 2011 tarihindeki genel seçime katılabilecek 27 siyasi parti alfabetik sıraya göre şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Sesi Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, İsçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi,  Milliyetçi ve Muhafazakar Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Partisi, Yeni Parti, Yurt Parti.”

İlk kez 25 yaşındakiler milletvekili adayı olacak

Bu seçimde ilk kez 25 yaşındakiler milletvekili adayı olabilecek. Anayasanın milletvekili seçilme yaşını düzenleyen 76. maddesi 2006 yılında değiştirilerek, seçilme yaşı 30den 25e indirilmişti. YSK, “seçimlere ilişkin değişikliklerin 1 yıl içinde yapılacak seçimde uygulanamayacağı” hükmü uyarınca 2007deki genel seçimde bu düzenlemeyi uygulayamamıştı.

Haziran ayındaki seçimde, tahta oy sandıkları tarihe karışacak. Oy sandıkları eni 40, boyu 55, yüksekliği 50 cm, şeffaf, ısıya ve kırılmaya dayanıklı sert plastikten olacak.

Seçimlerde kullanılacak oy verme kabinleri de değiştiriliyor. Kabinler, eni 120, boyu 120, yüksekliği 180 santimetre, portatif, hafif metal profil üzerinde, bir tarafı açılıp kapanabilir ve içini göstermeyen koyu renk dayanıklı sentetik kumaşla kaplı, kolay taşınabilir ve katlanabilir olacak şekilde yaptırılacak. Şeffaf sandık ve kabinlerle ilgili hazırlıklarına başlayan YSK, Kanun gereği oy zarflarının boyunu büyütecek. Kanuna göre, zarflar, her seçim için ayrı renkte, eni 15 cm, boyu 21 santimetre olacak.

Kanunla açık yerlerde, güneşin batmasından sonra da propaganda yapılabilmesi mümkün hale getirildi. Buna göre, güneşin batmasını takiben iki saat daha propaganda sürebilecek.

Kürtçe propogandaya hapis cezası yok

Türkçe propaganda “esas” olacak ancak bu seçimde ilk kez Türkçe dışındaki dillerde propagandaya hapis cezası verilmeyecek.

Kanunla ayrıca bilboardlarda propaganda süresi uzatılarak 20 günden 30 güne çıkarıldı.

Seçmenler, üzerinde TC kimlik numarası bulunmayan belgeyle de oy kullanabilecek. TC kimlik numarası olmayan bir kimlikle oy kullanılabilmesi için, seçmen bilgi kağıdını ve kimlik numarasını ispata elverişli, YSK tarafından ilan edilecek belgenin gösterilmesi yeterli olacak.

Yurt dışındaki seçmenler

Yurt dışındaki seçmenler, yine gümrük kapılarında oy kullanacak. Bu seçmenlerin bulundukları ülkelerde kurulacak sandıkta oy kullanma ve elektronik oylama yöntemleri daha sonraki seçimlerde uygulanacak.

YSK, illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayılarını 2010 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre yeniden belirledi.

Buna göre, Ankaranın milletvekili sayısı 3, İstanbulun 15, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Kocaelinin ise milletvekili sayıları 2şer arttı. Sakarya, Antalya, Tekirdağ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Şırnak ve Kayseri illeri ise milletvekili sayılarını birer artırdı.

Afyonkarahisar, Konya, Tokat, Trabzon ve Yozgatın milletvekili sayıları 2 azalırken, Ağrı, Aydın, Bitlis, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Ordu, Sinop, Sivas, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale ve Karabük milletvekili sayıları ise birer azaldı.

İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı ile 2007 yılında belirlenen milletvekili sayıları şöyle:

Çıkarılacak milletvekili sayısı

İl                  Yeni             Önceki

ADANA                14               14

ADIYAMAN              5                5

AFYONKARAHİSAR        5                7

AĞRI                  4                5

AMASYA                3                3

ANKARA               31               29

ANTALYA              14               13

ARTVİN                2                2

AYDIN                 7                8

BALIKESİR             8                8

BİLECİK               2                2

BİNGÖL                3                3

BİTLİS                3                4

BOLU                  3                3

BURDUR                3                3

BURSA                18               16

ÇANAKKALE             4                4

ÇANKIRI               2                3

ÇORUM                 4                5

DENİZLİ               7                7

DİYARBAKIR           11               10

EDİRNE                3                4

ELAZIĞ                5                5

ERZİNCAN              2                3

ERZURUM               6                7

ESKİŞEHİR             6                6

GAZİANTEP            12               10

GİRESUN               4                5

GÜMÜŞHANE             2                2

HAKKARİ               3                3

HATAY                10               10

ISPARTA               4                5

MERSİN               11               12

İSTANBUL             85               70

İZMİR                26               24

KARS                  3                3

KASTAMONU             3                4

KAYSERİ               9                8

KIRKLARELİ            3                3

KIRŞEHİR              2                3

KOCAELİ              11                9

KONYA                14               16

KÜTAHYA               5                6

MALATYA               6                7

MANİSA               10               10

KAHRAMANMARAŞ         8                8

MARDİN                6                6

MUĞLA                 6                6

MUŞ                   4                4

NEVŞEHİR              3                3

NİĞDE                 3                3

ORDU                  6                7

RİZE                  3                3

SAKARYA               7                6

SAMSUN                9                9

SİİRT                 3                3

SİNOP                 2                3

SİVAS                 5                6

TEKİRDAĞ              6                5

TOKAT                 5                7

TRABZON               6                8

TUNCELİ               2                2

ŞANLIURFA            12               11

UŞAK                  3                3

VAN                   8                7

YOZGAT                4                6

ZONGULDAK             5                5

AKSARAY               3                4

BAYBURT               1                2

KARAMAN               2                3

KIRIKKALE             3                4

BATMAN                4                4

ŞIRNAK                4                3

BARTIN                2                2

ARDAHAN               2                2

IĞDIR                 2                2

YALOVA                2                2

KARABÜK               2                3

KİLİS                 2                2

OSMANİYE              4                4

DÜZCE                 3                3

TOPLAM              550               550

Seçim bölgeleri

YSK, İstanbul, Ankara ve İzmirin seçim bölgelerinin milletvekili dağılımını da hesapladı.

Buna göre 2 seçim bölgesinden oluşan Ankarada birinci seçim bölgesinden 16, ikinci seçim bölgesinden ise 15, 3 seçim bölgesine ayrılan İstanbulda birinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 30, ikinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 27, üçüncü seçim bölgesinin milletvekili sayısı ise 28 oldu.

İki seçim bölgesinden oluşan İzmirde ise her seçim bölgesi 13er milletvekili çıkaracak.

kaynak: http://www.dunya.com/secim-sureci-basliyor_116755_haber.html


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.