Nükleer çağın sonu mu?

Japonya’daki deprem ve tsunami sonrasında nükleer santrallerde yaşanan patlamalar nedeniyle, dış basında nükleer enerji sorgulanıyor.

Japonya’da meydana gelen deprem ve oluşan tsunami sonrasında ülkedeki nükleer santrallede yaşanan patlama ve nükleer sızıntı olasılığı, nükleer çağın sonunun geldiği yorumlarına neden oluyor.

Japonyada  bilanço ağırlaşıyor, nükleer korku büyüyor haberi için tıklayın…

İngiliz gazetelerinde, Japonyada büyük yıkıma yol açan deprem ve tsunamiyle ilgili haberler manşetlerde yer aldı.

İngiliz Guardian gazetesi, Japonyadaki felaketin ardından Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Çin, Endonezya ve Türkiyedeki çevreci grupların yeni santrallerden vazgeçilmesi ya da güvenlik standartlarının büyük oranda yükseltilmesi çağrısında bulunduklarını belirtti.

Haberde özetle şöyle denildi:

“Merkezi Viyanada bulunan Atom Enerjisi Kurumuna göre, dünya genelinde, faal durumdaki 442 ticari nükleer santralin yüzde 20si önemli derecede sismik faaliyetin olduğu bölgelerde inşa edilmiş durumda. Bu yetkililere göre artan enerji ihtiyacını karşılamak için 20 yıl içinde 350 yeni santral inşa edilmesi planlanıyor ve bu durum, bir doğal felaket sonucu nükleer facia yaşanması riskinin artması anlamına geliyor.”

“Greenpeace Yeşil Barış Hindistandan Karuna Raina, Japonyadakilerin depreme dayanıklı ve felaketlere en hazırlıklı santrallar olduğu söyleniyordu. Ama bakın ne oldu. Sismik bölgeler riski artırıyor dedi. Türkiye de Akkuyuda üç nükleer santral inşa etmeyi planlıyor. Santralin yapılacağı bölge Ecemiş Fay Hattının birkaç kilometre yakınında ve geçmişte büyük depremlerin olduğu bölgede.”

NÜKLEER ENERJİNİ KADERİ JAPONYADA BELİRLENECEK
Guardian yazarı Julian Glover de, nükleer enerjinin kaderinin Japonyada belirleneceğini belirterek, santralde durumun kontrol altına alınamaması halinde nükleer enerjiye güveninin tamamen kaybedileceğini vurguladı:

“Japonyadaki nükleer facianın dünyayı atom enerjisinden uzaklaştırmaması ya da uzaklaştırması gerektiğine dair birçok neden var. Meseleye olumsuz açıdan bakınca rasyonellikten uzaklaşılabilir. Faciaya yol açan nedenlerin tekrarlanması olasılığı ne kadar az ya da sonuçları ne kadar kontrol edilebilir olursa olsun, sektörün güvenlik konusunda verdiği güvenceler, ekonomik mantık ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yeni santraller inşa etmek gerektiği argümanları korkutucu bir sezyum bulutunda yok olup gidebilir.

Çernobilin manevi sonuçlarıyla başetmek yıllar aldı. Fukuşima felaketini unutmak da bir o kadar alabilir. Büyük bir yıkıma yol açma potansiyeli nedeniyle, nükleer enerjinin halkın güvenine ihtiyacı var.”

NÜKLEER ENERJİYE DESTEK AZALDI
Financial Times da başyazısında 1979da Pensilvanya, yedi yıl sonra da Çernobilde meydana gelen kazanın nükleer enerjiye desteği önemli oranda azalttığını hatırlatarak şöyle dedi:

“Nükleer endüstrinin, Çernobilden sonra iyi bir güvenlik sicili oluştu. Bu büyük ölçüde daha iyi tasarım ve daha sıkı izleme sayesinde mümkün oldu. Küresel ısınma nedeniyle de Batılı hükümetler tekrar nükleer seçeneğe bakmaya başladılar. Enerji güvenliğiyle ilgili belirsizlik nedeniyle gelişmekte olan ülkeler de hızla nükleer santraller inşa ediyor. Nükleer santraller, karbon salımlarının azaltılmasında belli bir rol oynamalı.”

“Ancak güvenlik kaygıları, nükleer enerjinin en azından Batıda canlanışını durdurabilir. ABD ve Avrupada yeni santral inşasına destek artmasına rağmen hala kırılgan bir durum söz konusu. Bir ciddi olay bile, bu desteği yok edebilir. Çernobilden sonra Uluslararası Atom Enerjisi sıkı güvenlik kuralları getirdi. Ancak aradan 20 yıl geçmesine rağmen, bu kurallar hala istenirse uygulanıyor.”

“Ama kamuoyunun yeni santraller inşa edilmesini sınırlayamayacağı gelişmekte olan ülkelerde nükleer enerji sektörünün hızla geliştiği günümüzde bunun yeri olamaz. Yeni nükleer santrallerin yüksek güvenlik standartlarıyla inşa edilmesi sağlanmalı.”

Timesın başyazısında nükleer saldırıya uğrayan tek ülke olan Japonyadaki kazanın ardından nükleer santralların güvenliğinin mercek altına alınması gerektiğini belirterek, “Nükleer enerjiyle ilgili anlaşılabilir hassasiyetlerine ve teknolojide dünya lideri olmalarına rağmen Japonlar bile felaketten etkilenmeyecek reaktörler yapamıyorsa kim yapabilir ki?” diye soruldu.

FRANSADA NÜKLEER ENERJİ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Japonyada Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen hidrojen patlaması, Fransada nükleer enerji tartışmasının tekrar açılmasına neden oldu.

Japonyadaki kaza, enerji santrallerinin inşasına karşı çıkan siyasetçilerin eleştirilerini artırmalarına yol açarken, Ekoloji ve Yeşil Hareketi, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için yürütülecek kampanyada, bu konuyu ön plana çıkartacağı sözünü verdi.

Ekoloji ve Yeşil Hareketinin, seçimlerde adayı olması beklenen Avrupa Parlamentosu üyesi Eva Joly, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, nükleer enerji santrali inşası konusu, kampanyamızın en önemli unsuru olacak dedi.

Fransadaki Yeşil Partinin önemli isimlerinden Daniel Cohn-Bendit, nükleer enerji santrallerinin inşası konusunda ülkede referandum düzenlenmesini istedi.

Başbakan Francois Fillon, bu eleştiriler karşısında yaptığı açıklamada, ülkedeki nükleer enerji santrallerin güvenli olduğunu ve bu alandaki yatırımların durdurulmayacağını bildirdi.

Fransa, nükleer enerji santrali üretiminde dünyada ikinci sırada yar alıyor. 58 nükleer enerji santralinin bulunduğu Fransa, toplam enerji ihtiyacını yüzde 80ini bu santrallerden karşılıyor.(BBC Türkçe – AA)


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.