Amerikalılar Boğaz'da yalı avında

Sothebys Realty Türkiyenin portföyündeki yalılara ABDliler başta olmak üzere yabancılar ilgi gösterdi. Baltalimanındaki Zeki Paşa Yalısını ünlü bir otel zinciri otele çevirmek istiyor

Türkiyede aralık ayında faaliyetlerine başlayan lüks emlak danışmanlık şirketi Sothebys Realtynin Türkiyedeki portföyü ABDde büyük ilgi gördü. Portföylerindeki en pahalı mülkün Baltalimanındaki Zeki Paşa Yalısı olduğunu belirten Sothebys International Realty Türkiye Genel Müdürü Arman Özver, “Mülkü portföyümüze alır almaz Amerikadaki ofis vasıtasıyla New York Times, Washington Post gibi gazeteler de bizimle bağlantıya geçerek köşkle ilgili bilgiler istediler” dedi. Özver, Osmanlı döneminde Sultan ikinci Abdülhamitin nazırlarından Zeki Paşa için yaptırılan halen de aynı soydan gelen akrabaları tarafından kullanılan köşk için ünlü bir otel zincirinin otel yapmak için görüşmede olduğunu kaydetti. Özver, zincirle yapılan gizlilik anlaşması gereği isim vermedi. Yalıya 100 milyon dolar civarında değer biçildiği öğrenildi.

4-5 YALI DAHA SIRADA
Sotheybsi Türkiyeye getiren Hitay Holding Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Hitay ise Zeki Paşa Köşkünün yanı sıra Boğazda çok değerli 4-5 yalının daha satış için kendilerine geldiğini söyledi. Özver Türkiyeden ise ev satın almaktan çok lüks mülkünü satmak isteyenlerden yoğun talep aldıklarını söyleyerek “Bunlar arasında Boğazda yalı, köşk gibi değerli gayrimenkuller var. Şu anda portföyümüzde 15e yakın değerli mülk bulunuyor” diye konuştu. ABDdeki ofisleri vasıtasıyla Amerikalıların yalılara büyük ilgi gösterdiğini belirten Özver, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Körfez ülkelerinde de talep aldıklarını kaydetti.

LÜKS EMLAKTA AÇIK VARMIŞ
Portföylerinde sadece köşk ve yalılar değil fiyatı 250 bin dolardan başlayan stüdyo, 1+1 daireler de bulunduğunu söyleyen Hitay, “Açıldığımız günden sonra gelen talepten lüks emlakta bir hizmet eksikliği olduğunu gördük. Lüks mülkünü satmak isteyen ancak bunun doğru kişilere doğru hizmetle satılmasını isteyen çok sayıda kişi var. Çevremizden bu talebi görüyoruz” dedi.

150 YILLIK YALI
Baltalimanındaki Zeki Paşa Yalısı 19 yüzyılda Fransız mimar Alexandre Vallaurye Sultan II. Abdülhamit dönemi nazırlarından Müşir Zeki Paşa için yaptırıldı. 150 yıllık yalı, 5 katta 23 oda, 3 bin m2 kapalı alan, 4 bin m2 bahçe ve 130 metrelik rıhtımdan oluşuyor.

ALAÇATI TAŞ OTEL DE 3.2 MİLYON EUROYA SATILIK
Yalılar dışında grubun ilk ticari gayrimenkul portföyünü Alaçatıdaki Taş Otel oluşturdu. Taş Otele 3 milyon 250 bin euro değer biçildiği öğrenildi. Hitay, Taş Otelin portföylerine yeni girdiğini ve girer girmez de büyük ilgi gördüğünü söyleyerek “Keşke zamanım olsa. Ben de almak çok isterdim” dedi. 2001 yılında girişimci Zeynep Öziş, 110 yıllık bir Rum konağını Alaçatı Taş Otele çevirerek Avrupanın en iyi butik otelleri arasına koymuştu.

sabah


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.