Wall Street Journal: 'Türkiye fırsatlar ülkesi'

Wall Street Journal, yatırımcıların risk dolayısıyla yükselen piyasalardan çekip gitmediğini, Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerin bu yüzden fırsatlar sunmaya devam ettiğini yazdı


Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye’nin sağlam büyüme beklentisi ve ılımlı enflasyonu dolayısıyla yatırımcılar için iyi bir ortam sunan ülkeler arasında olduğunu bildirdi. Gazete, küresel ekonomik ve toplumsal göstergelerin “ısındığını” ancak yatırımcıların artık geçmişte olduğu gibi “gelişmekte olan ülkelerden çekilme” davranışı göstermediklerini, çünkü büyük fırsatları kaçırmak istemediklerini bildirdi.

Tehlike sinyallerinin tüm yükselen piyasaların üzerinde yanıp söndüğü, büyümenin yavaşladığı, enflasyonun ısındığı ve siyasi istikrarsızlığın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da hükümetleri alaşağı ettiği belirtilen analizde şöyle denildi:
“Geçmişte bu üçlü yatırımcıları yükselen piyasa hisselerini boşaltmaya ve koşullar iyileşinceye değin güvenli ülkelerde saklamaya teşvik ederdi. Ancak suyu şimdi boşaltanlar büyük fırsatları kaçırabilir. Krizden bu yana ilk kez, yükselen piyasalar uygun adım koşmuyor. Kimi ülkeler son çalkantı, sağlam büyüme beklentileri, enflasyon baskısı ve yükselen petrol fiyatlarından yararlanabilmeden dolayı güçlü görünüyor. Stratejistler bu ülkeler arasında Rusya, Meksika, Tayland, Tayvan, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’ni sayıyor.”

“Fırsatlar beklenmedik yerlerde çıkıyor” başlıklı analizde, piyasaların hemen hemen 1990’ların sonundaki borç krizi sırasında da hemen hemen şimdiki gibi ayrıştığı belirtilirken, “O zamanlar akıllıca davranan yatırımcılar cesaretlerinden dolayı ödüllendirildi. 1 Temmuz 1997’den başlayarak 12 ayda MSCI Yükselen Piyasalar endeksi yüzde 28.4 kaybetti. Fakat, Macaristan ve Fas sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 29 kazanırken, Türkiye yüzde 108 yükseldi” denildi.

SAĞLAM BÜYÜME BEKLENTİLERİ
Analizde, “Tüm bu faktörler karşısında büyüme, enflasyon, siyasi istikrar ve petrol- birçok para yöneticisi ve stratejist Rusya, Tayland, Tayvan, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nden şu anda en iyi oynanacak yerler olarak söz ediyor” denildi. Analizde stratejistlerin ve fon yöneticilerinin Tayland, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nin sağlam büyüme beklentileri ve ılımlı enflasyonları temelinde iyi bir iddia gibi göründüklerini söylediklerine değinildi.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.