Kurtarma çalışmaları için 100 bin asker

Japon ordusu deprem ve tsunaminin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdiği asker sayısını iki katına çıkardı.

Japon Savunma Bakanı Toshimi Kitazawa, çalışmalara katılan 50 bin askerin sayısının 100 bine çıkarıldığını belirtti.

Bu arada, Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Japon birliklerinin kurtarma çalışmalarında ABDden yardım aldığı ve uçak gemisi Ronald Reaganın Japonya açıklarında bulunduğu kaydedildi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

JAPONYADA BÜYÜK FELAKET haberi için tıklayınız

ABD, nükleer tehdit nedeniyle 2 uzmanını Japonyada göndermişti.

200 CESET DAHA BULUNDU
Japonyada önce gün meydana gelen ülkenin tarihindeki en büyük depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi.

Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi, 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı, başka bilgi vermedi.

Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 9.0
Japonya Meteoroloji Ajansı, cuma günü meydana gelen ve tsunami felaketine de yol açan depremin büyüklüğünü 9,0 olarak düzeltti.

Meteoroloji Ajansı, daha  önce bu depremin büyüklüğünü 8,8 olarak açıklamıştı. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS ise depremin büyüklüğünü 8,9 olarak ölçtüğünü bildirmişti.

Japonyada cuma günü meydana gelen dünyanın en büyük beşinci, Japonya tarihinin de en büyük depremi ve yol açtığı tsunami felaketinde en az 763 kişinin öldüğü kaydedildi.

MİYAGİDE ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ AŞTI
Japonyada deprem ve ardından gelen tsunaminin dev dalgaları yüzünden Miyagide 10 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

Devlet televizyonu NHKdeki haberde, depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimi olan Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğinin sanıldığı bildirildi.

Haber, yerel polis müdürüne dayandırıldı.

MİLYONLARCA KİŞİ YİYECEKSİZ SUSUZ VE ELEKTİRİKSİZ
Japonyada önceki gün meydana gelen, tarihinin tespit edilen en büyük depreminin ve yol açtığı tsunaminin ülkenin kuzeydoğu kıyılarını vurmasından iki gün sonra, milyonlarca kişinin makarna ve pirinç yiyerek ayakta kalmaya çalıştığı, su ve elektrik sıkıntısı çektiği bildiriliyor.

Deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin sayısı yetkililerin açıklamalarına göre 1000i bulurken, kıyıdaki bir nükleer elektrik santralindeki iki reaktörün arızalanması halkı üçüncü bir felaket tehdidiyle karşı karşıya bıraktı.

Hükümet, yardım çalışmalarına katılan asker sayısını ikiye katlayarak 100 bine çıkarırken, halkta ayrıca çevre felaketi endişesi oluştu.

Tsunamiden en fazla etkilen liman kenti Senday yakınındaki küçük Tagayo kasabasında halk şaşkınlık içinde harap olmuş evler ve otomobiller arasında dolaşırken, hastane yetkilisi Ikuro Matsumoto, hala su ve yiyecek sıkıntısı çektiklerini belirtti.

Bölgeden gelen haberlere göre, kurtarma ekipleri yüzlerce kilometre uzunluğundaki kıyılarda kayıpları aramayı sürdürürken, hayatta kalan binlerce aç insan da yardımların henüz ulaşamadığı karanlıkta kalan acil yardım merkezlerinde toplandı.

Ülkeyi depremin vurmasından sonra en az 1 milyon 400 bin hane susuz, yaklaşık 2.5 milyon hane de elektriksiz kaldı.

Kırsal yerlerde etrafı suyla çevrili ulaşılamayan büyük alanlar bulunuyor.

Kamu yayın kuruluşu NHK, 380 bin civarında kişinin acil durum sığınaklarına tahliye edildiğini, bu sığınakların çoğunda da elektrik olmadığını duyurdu.

Koriyamadaki inşaat işçisi Kenji Koşiba da ilk önce depremden korktuklarını, şimdi de radyasyon sızıntısından endişe ettiklerini belirtti.

“TÜRK VATANDAŞLARINDAN ALINAN HABERLER UMUT VERİCİ”
Türkiyenin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı, Japonyada deprem ve tsunami olan bölgede yaşayan Türk vatandaşlarından dolaylı olarak haber aldıklarını, “o haberlerin kendilerine umut verdiğini” söyledi.

Büyükelçi Atacanlı, Japonyanın çok büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldığına işaret etti.

Japonyanın tarihinde kaydedilen en büyük depremin söz konusu olduğunu ifade eden Atacanlı, “Bundan önceki en büyüğü 1923 yılında olmuş. 110 bin insan ölmüş. Bu depremin şiddeti o depremden fazla” dedi.

Tokyo, Osaka ve Nagoya gibi büyük şehirlerde hayatın büyük ölçüde normale döndüğünü kaydeden Atacanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat kuzeyde, tsunaminin vurduğu Miyagi gibi eyaletlerde ne yazık ki bir felaket yaşanıyor. Bu bölgede 20-25 civarında vatandaşımız olduğunu biliyoruz. Bunlara ilk günden itibaren ulaşmaya çalıştık. İlk gün zorlandık, malum cep telefonu şebekesi bloke oldu. Fakat o bölgeye yakın oturan vatandaşlarımız aracılığıyla dolaylı olarak haberler aldık. O haberler bize umut verdi.”

Büyükelçi Atacanlı, Kızılay, AKUT ve diğer sivil toplum kuruluşlarından ekiplerin Japonyaya geldiğini, bazılarının bölgeye doğru harekete geçtiğini ifade etti.

Miyagi eyaletiyle Tokyonun coğrafi olarak ortasındaki bir nükleer santralde bir problem olduğunu belirten Atacanlı, “Depremle beraber bu santraldeki reaktörlerden bir tanesinin soğutma sistemleri devre dışı kalmış. Bu durum bir reaktör için en vahim gelişmelerden bir tanesi. Aksi taktirde ısınma oluyor ve nükleer sızıntı, nükleer tehlikeler ortaya çıkıyor” dedi.

BİR NÜKLEER REAKTÖRDE DAHA PATLAMA RİSKİ
Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, deprem ve tsunaminin en fazla yıkıma yol açtığı ülkenin kuzeydoğusundaki nükleer elektrik santralinde bir reaktörde daha patlama olabileceği uyarısında bulundu.

Edano, Fukuşima Daiçi nükleer tesisinin 3 nolu ünitesinde hidrojen patlaması olabileceğini bildirdi. Aynı tesisin bir başka reaktöründe, içine deniz suyu katarak nükleer erimeyi önleme çabaları sırasında patlama olmuştu.

Tedbir olarak bölgeden 170 binden fazla kişi tahliye edilirken, hükümet, şimdiye kadar çevreye yayılan radyoaktivitenin çok olmadığı ve halk sağlığını tehdit etmediği ısrarını sürdürüyor.

SANTRALDEKİ PATLAMADA 1 ÖLÜ 11 YARALI
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Japonyadaki deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima nükleer santralindeki patlamada bir teknisyenin öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını belirtti.

UAEK, Japon yetkililere dayanarak yaptığı açıklamada, yaralananların da santralde çalışan teknisyenler olduğunu kaydetti.

Açıklamada, ayrıca Japon yetkililerin santral çevresinde yaşayan 140 bin kişinin tahliyesi için talimat verdiği de ifade edildi.

kaynak:  http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_868452

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.