Japonya’da ikinci bir reaktör korkutuyor, sızıntı tespit edildi

Fukuşima Nükleer Santrali 1 numaralı reaktör binasında dünkü patlamanın detayları hâlâ tam anlaşılamaz ancak kısmi bir çekirdek erimesi olduğu kabul edilmiş ve bu reaktör deniz suyu ile doldurularak soğutulmaya çalışılırken santralin diğer bir reaktörünün soğutma sisteminin arızalandığı açıklandı.

3 No.lu reaktör MOX yakıt yüklü

Santralin MOX yakıt (yani çok daha uzun yarı-ömürlü plütonyum ve zenginleştirilmiş uranyum karışımı) yüklenmiş ve 784MW ile 1 numaralı reaktörün neredeyse iki katı gücündeki 3 numaralı reaktöründe soğutma sistemi çalışmıyor. ‘Küçük bir miktar’ radyoaktif madde sızıntısı olduğunu açıklayan Bakan Yukio Edano, bu sızıntının plütonyum içerip içermediğine dair bir bilgi vermedi. Ancak, 1 numaralı reaktördeki gibi 3 numaralı reaktörde de soğutma suyu seviyesinin düşmüş ve MOX yakıt çubuklarının üst kısımlarının su seviyesinin 3 metre üstünde kalmış olması korkutucu. 1 numaralı reaktörde bu seviye 90cm idi, ve yakıt MOX değildi.

The Guardian’ın röportaj yaptığı bağımsız nükleer enerji danışmanı Shaun Burnie’ye göre plütonyum bulunması bu maddenin nötronik etkileri yüzünden reaktörde kaza riskini artırıyor. Gerek bu etki, gerekse yakıt kaynaşması yüzünden soğutucu kaybı ve bir kaza halinde plütonyum söz konusu olduğunda kontrol çok daha güç oluyor. Plütonyumun bir serpinti halinde ise çevreyi onbinlerce yıl yaşanmaz hale getireceği, maruz kalan insanlarda kanser riskinin onyıllar sonra devam edeceği biliniyor.

3 numaralı reaktör etrafında radyasyon seviyesinin 1024 mikro Sievert’e ulaştığı açıklandı. Bu seviye izin verilenin iki katından ve bir insanın yıllık güvenli maruz kalabileceği addedilen radyasyon seviyesinden 1000 kat fazla. Japon Nükleer ve Sanayi Güvenlik Ajansı Cumartesi gün tespit edilen 3 kişinin yanı sıra, civar hastanelerde 19 kişinin daha radyasyona maruz kaldığının tespit edildiğini açıkladı. Kurum, 160 kişinin radyasyona maruz kalmış olabileceğini söylüyor.

Nükleer acil durum hâli devam ediyor ve 1 numaralı reaktörün 20, 2 numaralı reaktörün 10 kilometre yarıçapındaki alan için tahliye çağrısı üzerine bölgede yaşayan 210.000 kişiyi tahliye çalışmaları sürüyor.  Nükleer ve Sanayi Güvenlik Ajansı dünkü kazayı  Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Olaylar ölçeğine göre (INES) 4 seviyesinde bir kaza olarak belirledi, yani şimdilik olayın yerel etkileri olan bir nükleer kaza olduğu kabul ediliyor. Reaktöre nispeten yakın ama bu tahliye alanının dışında yaşayan insanların da kaçmaya çalıştıkları, ancak yolların çok kötü olduğu, insanların rüzgârın dönüp radyoaktiviteyi üzerlerine serpmesinden korktuğu bildiriliyor.

Cuma günkü depremin ardından Fukushima ve Onagawa nükleer santralindeki kaza ve yangın haberleri Türkiye’de de nükleer enerjinin risklerini tekrar gündeme getirmiş, Yeşiller PartisiGreenpeace Akdeniz ve Nükleer Karşıtı Platform konuyla ilgili ayrı açıklamalar yapmıştı.

(Yeşil Gazete, Kyodo News, The Guardian)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.