Avrupa devi Türkiye'de üs kuruyor

Avrupanın en eski ve önde gelen plastik işletmecileri arasında yer alan Ravago Group, yüzde 30 büyüme hedefiyle Türkiyeyi üretim üssü seçti.

Ravago Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Onur, 40 sektöre plastik ham maddesi tedarik eden ve 1998den beri Türkiyede de faaliyette olan Belçikalı şirketin, Türkiyeyi üretim üssü yapmak için kolları sıvadığını ve 2011de yeni yatırımlarla birlikte AB ülkelerine ve Yakın Doğuya 25 bin ton nitelikli ham madde satacaklarını bildirdi.

Yarım asırlık geçmişiyle dağıtım ve geri dönüşüm konusunda 50 ülkede çalışan ve son 5 yıldan beri yüzde 30 büyüme hedefini sürdüren Ravagonun Türkiyede Enplast isimli şirketiyle plastik ham madde pazarında üretim, ihracat ve yurtiçi satış yaparak büyüme sürecine hızla devam ettiklerini ifade eden Onur, 2010 yılında 400 milyon avroya ulaşan Türkiye organizasyonunun bu yıl yüzde 30 büyüme, 2015te ise 1 milyar avro ciro hedeflediğini kaydetti. Onur, yatırımlara ilişkin şu bilgileri verdi:

Bugüne kadar Türkiyede 48 milyon avroluk yatırım yaptık. Gebzedeki fabrikamızda üretim yapıyoruz. Bugün beyaz eşyadan, otomotive kadar Türkiyede 40 sektöre plastik hammaddesi veriyoruz. Şirket 2011de yatırım atağına geçtiği. Lojistik hizmetlerimiz için çok özel depolama alanları inşa ediyoruz. Şuan da çoğunluğu grubun mülkü olan 60 bin metrekarelik kapalı alanda ülkemiz sanayi şehirlerinde direkt kullanıma sevkiyat yapabiliyoruz. Bunun yanında Ravago Türkiye olarak iki yeni yatırım da yapacağız. Bu yatırımlardan ilk devreye alınacak olanın yüzde 70 üretimini Avrupa ve Asya pazarlarına ihraç edeceğiz. İki yatırımın toplam bütçesi 16 milyon Euro olacak. İkinci projemiz ile ülkemizde olmayan bir başka üretime soyunacağız.

AR-GEYE 1 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Ravago Türkiye Üst Yöneticisi Mehmet Onur, güçlü bir Ar-Ge ekibi oluşturduklarını ve deneyimli departmanlarında katma değeri yüksek ürünler geliştireceklerini söyledi.

Geçen yıl AR-Geye 1 milyon dolar harcadıkları belirten Onur, 2011de bu rakamı daha da artıracağız dedi. Onur, teknik plastik ham maddeyi AB ülkelerine ihraç etmenin önemli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

En iyi teknolojiyi kullanıyoruz. Avrupaya plastik hammadde satmak büyük bir başarı. Son 5 yılda çok büyük bir ihracat kapasitesi olan AB, gelen beş yıl içinde plastik ithalatçısı konumuna gelecek. Avrupa ortalama birim fiyatı 1,2- 1,5 avro arasında olan komodite hammaddeleri Ortadoğu ülkelerinden satın almaya başlayacak. Bu bapta ülkemizde yapılandırılacak her yeni yatırım ile Türkiyenin de ihracatı artacak. Daha da önemlisi ithalat ihtiyacı azalacaktır. 1998de başlayan Türkiye faaliyetimiz ithalat ile başlamıştır ama bugün varılan nokta ile yerleşik sanayi olarak üreten ve ihraç eden bir yapıyı da beraberimizde büyütmeyi hedefledik.

kaynak: http://www.gazeteport.com.tr/EKONOMI/NEWS/GP_868510


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.