Halkın yarısı geçim sıkıntısı çekiyor

Halkın yüzde 46,2si geliriyle ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

Halkın yarısı geçim sıkıntısı çekiyor

ANKARA – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, halkın yüzde 46,2si geliriyle ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

TÜİKin Yaşam Memnuniyeti Araştırmasının 2010 yılı sonuçlarından yapılan hesaplamaya göre, ülke genelinde hanehalklarının yüzde 13,1i geliriyle hanehalkı ihtiyaçlarını “çok zor”, yüzde 33,1i de “zor” karşıladığını belirtti.

Geçim zorluğu yaşamadığını belirtenlerin oranı yüzde 39,6, geçimini kolay sağladığını belirtenlerin oranı yüzde 12,3, “çok kolay” geçindiğini belirtenlerin oranı da yüzde 1,9 oldu.

Gelir grupları itibariyle hanehalklarının ihtiyaçlarını karşılama düzeyine bakıldığındaysa, asgari ücretlilerin durumu dikkati çekti. Geliri 630 liraya kadar olan bu grubun yüzde 30,7si çok zor, yüzde 42,4ü de zor geçindiğini bildirdi. Bu gruptakilerden yüzde 22,4ü geçimini “orta” düzeyde sağladığını ifade ederken, yüzde 4,3ü “kolay”, yüzde 0,3ü de “çok kolay” geçinebildiğini söyledi.

Bu oranlar aylık geliri 3 bin 851 lira ve üzeri olan grupta ise tam tersi yönde sıralandı.

Bu kesim içinde geçinmekte “çok zorlanan” bulunmazken, zorlandığını belirtenlerin oranı yüzde 4,6da kaldı. Söz konusu grubun yüzde 29,7si orta, yüzde 47,2si kolay, yüzde 18,5i de çok kolay ay sonunu getirebildiğini kaydetti.

Kalabalık aileler zor geçiniyor

Hanehalkını oluşturan kişi sayısına göre geçinme düzeyine bakıldığında ise 7 kişi ve üzerindeki grubun ağırlığı dikkati çekti.

7 kişi ve üzerindeki hanehalklarında kolay ve çok kolay geçinebildiğini belirten kimse olmadı. Bu grubun yüzde 39,8i “çok zor”, yüzde 7,4ü “zor”, yüzde 52,9u “orta düzeyde” geçimini sağlayabildiğini kaydetti.

4 kişiye kadar hanelerde zor geçindiğini belirtenlerin oranı yaklaşık yüzde 50 düzeyinde oldu. Bu gruplarda orta düzeyde geçimini sağladığını belirtenlerin oranı da yüzde 37-38 civarında oldu. Kolay ve çok kolay geçinenler yüzde 13-14 seviyesinde kaldı.

kaynak: dünya gazetesi


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.