Avrupa basınından özetler

Bugünkü Avrupa basının ağırlıklı konusunu, Libyaya askerî operasyon düzenlenmesi tartışmaları oluşturuyor.

Fransadan muhafazakâr La Croix bugünkü sayısında, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozynin dün akşam açıkladığı, Libyaya hava saldırısı düzenlenmesi önerisini şöyle değerlendiriyor:

“Kesinlikle bu konuda karar acilen verilmeli, Avrupa gemisini hareket ettirmek çoğu zaman zor. Ancak buna rağmen AB Zirvesinden bir önceki akşam Fransanın bu konuda tek başına bir politik tavır takınması, enteresan. Hedef gözetilerek düzenlenecek hava saldırıları, bugüne kadar başarısını sadece Arap halklarına borçlu olan başkaldırıya askerî  bir müdahale olur. Böylesine saldırılar şiddetin daha da tırmanması anlamına gelmez mi? Ayrıca böylesi bir karar AB üyesi 27 ülkenin, Libyanın komşusu Arap ülkelerinin ve BMnin mümkün olduğunca geniş bir biçimde onayını gerektirir. Libya diktatörü Kaddafinin karşıtları, destek istiyor. Onların yerine birilerinin davranıp, harekete geçmesini değil.”

Bir başka Fransız gazetesi Le Progres ise yorumunda Sarkozynin açıklamalarının sonuçlarını değerlendiriyor:

“Bu Cumhurbaşkanı inanılmaz. Başka türlü davranamıyor, fotoğrafta tek başına olmak istiyor. Televizyondan tek başına yaptığı açıklamada, Avrupalı meslektaşlarına, Libya konusunda tartışılması için biraraya gelinmesi çağrısında  bulunuyor. Hem de AB liderler zirvesinden bir gece önce. Elbette Cumhurbaşkanımızın Avrupalı meslektaşları bu tavrın kıymetini bilmedi: Almanya bunu hakaret olarak algıladı, İngiltere isyan ediyor, İtalya ise tereddüt içinde… Cumhurbaşkanımız, bunların hiç önemi yok diye düşünecek. Birlik adına tek başına hareket etmeyi seven, gerçek bir Avrupalı!”

İsyanyadan  El Periodico yorumunda, uluslararası toplumun Libya konusundaki tavrını mercek altına alıyor:

“NATO Savunma Bakanları Libya konusunda ilk aşamada harekete geçilmemesi konusunda uzlaştı. İttifak gerçi Akdenize, silah ambargosunu kontrol etmesi amacıyla daha fazla deniz kuvveti gönderiyor. Ancak savaş gemileri müdahale edemez, çünkü bunun için BMden bir karar çıkması gerekiyor. Burada sorun yine, uluslararası toplumun bu konuda bölünmüş olmasında yatıyor. Rusya ve Çin olası bir askerî  operasyona karşı. ABD durumu birkaç gün öncesinden daha iyi anlamış görünmüyor. Bu konuda fazladan davranan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy oldu. Sarkozy müttefiklerinden de Libyadaki isyancıların kurduğu geçici milli konseyi tek taraflı olarak tanımalarını isteyerek, sürpriz yaptı.”

Polonyadan sol liberal Gazeta Wyborczanın yorumunda ise şu satırları okuyoruz:

“Batılı ülkelerin liderleri askerî  operasyonun mümkün olmadığı güvencesi verdikçe, bu, giderek daha da olası hâle geliyor. Libyada zaten şu an iç savaş kudurmuş durumda. Dışarıdan bir müdahale olmaksızın, barış sağlanamayacak gibi görünüyor. Taraflardan hiçbiri, diğerini yenebilecek kadar güçlü değil. Dünyada, ciddiye alınmak isteyen hiç kimse, şu sıralar Kaddafi ile müzakereler yürütmeyi düşünmüyor. Özellikle Fransanın Libyadaki isyancıların kurduğu Geçici Milli Konseyi resmî  olarak tanımasının ardından ve Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amadonun da diktatörün gönderdiği temsilciye, Kaddafi rejiminin sona erdiğini, artık bundan sonraki adımların atılmasının zamanının geldiğini söylemesinin ardından. Bu oyunda Batı, BM ve Arap Birliğinin güvenilirliği, inanılırlığı sözkonusu.”

Konuyla ilgili aktaracağımız son yorum, Avusturyanın Der Standard gazetesinden:

“Sarkozy, 2007 yılında nükleer enerji ve silahlanma konusunda milyarlık ticaret antlaşmaları yaptığı Kaddafiden nihaî  olarak vazgeçiyor. Sarkozynin bu eyleminde önemli olan nokta hiç şüphe yok ki, Fransanın Mağripteki solan imajının yeniden parlatılması, aynı zamanda da kişisel olarak içinde bulunduğu iç politik çukurdan çıkmaya çalışma girişimi. Savaş zamanlarında bazen hızlı kararlar vermek gereklidir. Ancak şüphesiz AB üyesi ülkelerin bu ciddi durum hakkında, plan kamuoyuna açıklanmadan uzlaşma sağlaması, daha iyi olur. Yanlış bir yardım, isyancılara sadece zarar verir.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Topçu

Editör: Beklan Kulaksızoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.