2011'in altın sektörleri

İş dünyasının en başarılı isimlerinin 2011 yılında yatırım yapmayı planladıkları sektörler: Teknoloji, İlaç ve Sağlık..


Amerika’da son yapılan araştırma, gözlerini ödülden ayırmayan iş dünyasının en bilinen milyonerlerinin 2011 yılında paralarını hangi sektörlere yatırması gerektiği ile ilgili.. Onlar, 2011 yılı için önceliklerini daha az borç ödeme ve para biriktirme olarak tanımlıyorlar.

Spectrem Grubu tarafından yapılan araştırmaya göre  ortalama bir milyonerin geçen yıl ortalama birikimi 39.000 dolardı.Refahlarında yatırım yaptıkları alanın gücü yadsınamaz bir gerçek.  Zengin ünlülerin  yüzde 45’i borsadaki yatırım tutarlarını arttırmayı hedefliyor. Yatırım yapmak istedikleri en büyük alanı yüzde 58 ile teknoloji oluşturuyor, onu yüzde 48 ile ilaç sektörü , yüzde 47 ile de sağlık sektörü takip ediyor.

Yüzde 41’i altına yatırım yapmayı planladığını söylerken, yüzde 24’ü diğer değerleri madenleri göz önünde bulundurduğunu belirtiyor.
Yüzde 81’i resesyonun sona erdiğine inanmadıklarını söylüyor ve sadece yüzde 2’si kendisini agresif yatırımcı olarak adlandırıyor.
Zenginlerin paralarını sadece nasıl harcadıkları değil, yaşamlarını nasıl sürdürdükleri ve işlerini nasıl idare ettirdikleri de önemli.
Milyonerlerin de bizler gibi günde 24 saatleri var. Onları bizden ayıran tek etken: zaman yönetimi.
Dünyanın en zengin isimlerinden Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (yazılım) şirketine dönüştürdü.

Gençliğinde geceleri evinden gizlice kaçarak bilgisayar laboratuarına giden Gates, tüm zamanını bilgisayar programlamasıyla geçiren bir isim. Evinin yakınlarındaki  bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, bir arkadaşıyla birlikte  yazılım hatalarını arayıp bulan Gates, Microsoft’ta çalışmak için okuduğu okul olan Harvard’ı bırakmasıyla ünlü.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs ise maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversiteden ayrılan biri. Okulu bırakmasının ardından kampüsteki şişe ve kutuları toplayıp satarak para kazanan Jobs başarısını tek bir sözün hayatındaki etkisine bağlıyor. Jobs başarısını şu sözlerle özetliyor:
‘ 17 yaşındayken, şöyle bir söz okumuştum: Her gününüzü son gününüz gibi yaşarsanız, bir gün kesinlikle haklı çıkarsınız’ Bu söz beni çok etkiledi, o zamandan beri, 33 yıldır, her sabah aynaya baktım ve kendime sordum : Eğer bugün benim hayatımın son günü olsaydı, şu anda yaptığımı yapmak ister miydim?’ ve herhangi bir zamanda günlerin çoğunda ard arda cevap  ‘hayır’ olduğunda, biliyorum bir şeyleri değiştirmem lazım.
Berkshire Hathaway CEO’larından Warren Buffett’ın iş öğretisi ise ‘Başparmağını asla emme’ b Buffett  bu sözün anlamını ‘bir noktada düşünmeyi bırakıp, harekete geçmelisin.’ olarak özetliyor.(Gazeteport/Ekonomi)


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.