Yüzde 50 iyimser, yüzde 48 kötümser

Türkiyedeki kutuplaşma seçim anketlerine de yansıdı. İKSaranın 81 ilde aynı anda yaptığı araştırmaya göre seçmenlerin yüzde 50si Türkiye iyiye gidiyor derken, yüzde 48i kötüye gittiği görüşünde.


İSTANBUL – Seçimler yaklaşırken Türkiyenin seçmen haritasının detaylı bir şekilde çıkarıldığı kamuoyu araştırması, ülkedeki kutuplaşmayı da gözler önüne serdi.

İKSaranın araştırmasına göre, Genel olarak Türkiye iyiye mi, kötüye mi gidiyor? sorusuna AKP seçmenlerinin yüzde 90.8i iyiye gidiyor, yüzde 7.57s kötüye gidiyor yanıtını verdi.

Akşam gazetesinin haberine göre, AKP dışındaki partilerin seçmenlerinin ise gidişattan büyük ölçüde memnuniyetsiz olduğu görüldü. Buna göre, CHP seçmenlerinin yüzde 87.54ü, MHP seçmenlerinin yüzde 82.03ü, BDP seçmenlerinin yüzde 76.51i, kararsız seçmenlerin ise yüzde 61.83ü ülkenin kötüye gittiğini düşünüyor. Bununla beraber, CHP seçmeninin yüzde 11.44ü, MHP seçmeninin yüzde 16.15i, BDP seçmeninin yüzde 21.69u, kararsızların da yüzde 29.26sı ülkenin iyiye gittiği görüşünde. Tüm bu verileri üst üste koyup topladığımız zaman nüfusun yüzde 50sinin ülke iyiye gidiyor dediği, yüzde 48inin kötüye gittiğini düşündüğü olduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 2lik bir kesim ise kararsız olduğunu beyan etti.

EĞİTİM DÜZEYİ ETKEN
Araştırmaya göre, eğitim düzeyleri açısından bakıldığı zaman partilerin seçmen potansiyeli ile eğitim düzeyleri arasında belirgin farklar görülüyor. Buna göre, ilkokul mezunlarının yüzde 52.43ü AKPye oy veriyor. Bu grup, AKPnin eğitim düzeyi açısından en fazla oy aldığı kesim. AKPye en az oy veren kesim ise üniversite mezunları. AKP, üniversite mezunlarının yüzde 32.20sinin oyunu alıyor. CHPde tam tersi bir eğilim söz konusu. CHP en yüksek oyu üniversite mezunlarından, en düşük oyu ilkokul ve daha az eğitimli kitlelerden alıyor. Buna göre, üniversite mezunları arasında CHPnin oyu yüzde 33.66 olurken, bu oran ilkokul ve daha az eğitimlilerde yüzde 19.66ya düşüyor. Bununla birlikte, MHP en yüksek oy potansiyelini lise mezunları arasında yakalıyor. Lise mezunlarının yüzde 15.47si MHPye oy veriyor. Ancak, her üç grupta da en fazla oyu AKP alıyor.

LİDER SORUSUNUN GALİBİ ERDOĞAN

Araştırmada dikkat çeken en çarpıcı unsulardan birisi de diğer partilere oy veren seçmenlerde dahi Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinin beğenilmesi. AKP seçmeninin yüzde 97.07si Erdoğanı beğendiğini söylerken, CHP, MHP, BDP ve kararsız kesimlerin de Erdoğanın liderliğine ilişkin beğenilerini dile getirdiği görüldü. CHPlilerin yüzde 90.01i kendi liderleri Kemal Kılıçdaroğlunu, yüzde 3.75i Erdoğanı beğendiğini söylüyor. MHP seçmenlerinin yüzde 81i Devlet Bahçeliyi beğendiğini söylerken, yüzde 7.69un en beğendiği lider Erdoğan. BDP seçmenin yüzde 4.29u ile kararsızların yüzde 21.56sı En beğendiğim lider Erdoğan diyor. Bu durum, Erdoğanın AKPden daha popüler olduğunu ortaya koyuyor.

MHPNİN KADIN OYU AZ
Üniversite mezunu kadınların en çok oy verdiği partinin CHP, ilkokul ve altında eğitimli kadınların adresinin ise AKP olduğu belirlendi. Lise mezunu kadınların birinci tercihinin ise yüzde 11.66 ile MHP olduğu görülüyor. Cinsiyet açısından bakınca, MHPnin hangi eğitim düzeyinde olursa olsun, erkeklere kıyasla kadınlardan daha az oy almaları dikkat çekiyor. MHPye en çok oy veren grup ise lise bitirmiş erkek seçmen. Erkeklerde MHPye oy verme oranı, yüzde 19.04e tırmanıyor.

KARARSIZLAR MUHALİF EGİLİMLİ
Kararsız seçmenlerin araştırmamızdaki diğer sorulara verdiği yanıtları devreye sokan bir dengeleme formülasyonu kullanıyoruz. Kararsızların, Türkiyenin gidişatı, lider beğenisi, hükümetin icraatları ve eğitim/yaş gibi demografik sorulara verdiği yanıtlardan bu seçmenlerin olası oy oranlarını tespit ediyoruz. Bu anlamda, İKSara şubat anketinde kararsızların üçte ikisinin AKPye oy vermeyeceklerini biliyoruz. Bu çok önemli bir unsur. Diğer araştırmaların pek çoğunda genel oy oranı çerçevesinde bir dağıtım yapılıyor ve kararsızlar yüksek gösteriliyor. Bizde ise bu oran oldukça düşük. Ama genelde muhalif olan kişilerin kararsız kalma eğilimi var. O nedenle, kararsızları dağıtırken, seçmenlerin oy oranından farklı, yani dengeli bir oran kullanıyoruz.

KAYNAK: GAZETEPORT


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.