Pera Müzesi, Jacques Tati Filmlerine Ev Sahipliği Yapmaya devam ediyor..Son iki gün..

Bitiş Tarihi : 13.03.2011
Yer : Pera Müzesi, Tepebaşı, İstanbul
Organizasyon Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi
Diğer Bilgiler : A: Meşrutiyet Caddesi No: 65 Tepebaşı, Beyoğlu – İstanbul
T: (212) 334 99 00

Pera Film, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle 2 – 13 Mart 2011 tarihleri arasında, komik durumları ve sakarlıkları ustalıkla masaya yatıran Fransız sinemacı ve aktör Jacques Tati’nin filmlerini sunuyor.

Programda, beyazperde için iddialı, bol ayrıntılı ve modern dünyaya özgü sayısız gizemi yakalamaya çalışan, birebir salon oyunları kurgulayarak durum komedisi sanatını yeni baştan yaratan Fransız yönetmenin 6 kurmaca, 3 de kısa filmi gösterilecek. Bunlar arasında “Şenlik”, “Bay Hulot’nun Tatili”, “Dayım”, “Oyun Zamanı”, “Trafik” ve “Gösteri” filmleri bulunuyor.

Gösterim Programı

….


12 Mart 2011, Cumartesi
14:00 Şenlik / Jour de fête
16:00 Trafik / Traffic
18:00 Oyun Zamanı / Play Time

13 Mart 2011, Pazar
14:00 Dayım / Mon Oncle
16:00 Oyun Zaman / Play Time

Jacques Tati Hakkında
1908 doğumlu Tati, ilk çalışması olan “Tenis Şampiyonu Oscar” adlı kısa filme 1931’de başlamış, ancak bu eseri tamamlayamamıştır. Yönetmen, 1947 tarihli kısa filmi “Postacılar Okulu” ile yarattığı Postacı François karakterine ilk uzun metrajlı eseri olan 1949 yapımı “Şenlik”te (Jour de Fête) de yer vermiştir. Tati, Venedik Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”ne layık görülen “Şenlik” ile ortaya koyduğu tekrara dayalı komedi formülünü, sesi temel bir güldürü unsuru olarak kullandığı sonraki uzun metrajlı filmlerinde de işlemiştir. Ancak François karakterini yetersiz bulan yönetmen, bir süre sonra yeni bir karakter yaratmaya girişmiş ve daima pardösüyle dolaşan, ağzından piposunu elinden de şemsiyesini eksik etmeyen, ifadesiz bir yüze sahip, sıradan bir adam olan Bay Hulot da böylece doğmuştur.

İlk olarak 1953 yapımı Akademi Ödülü adayı “Bay Hulot’nun Tatili” (Les Vacances de Monsieur Hulot) adlı filmle izleyici karşısına çıkan karakter, inanılmaz bir şöhret kazanmış ve yıllar boyu Tati’nin ikinci benliği olmayı sürdürmüştür. Tati, Hulot filmlerinin karmaşık yapısını oluşturabilmek için yıllarca çalışmış ve serinin ikinci filmi olan “Dayım” (Mon Oncle) ancak 1958 yılında çıkabilmiştir. Cannes Film Festivali’nde “Melies Ödülü”ne layık görülen ve “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar kazanan bu filmin ardından Tati, on yıla yakın bir süre boyunca film yapmamıştır.

Yönetmen sessizliğini 1967 yılında, yüksek bütçeli 70 mm. bir yapım ve kendisinin başyapıtı olan “Oyun Zamanı” (Play Time) ile bozmuştur. Hulot’yu konu alan dördüncü ve son uzun metrajlı film olan 1972 tarihli “Trafik” ise gişede başarısız olmuştur. Videoya çekilmiş durum komedileri ve pantomimlerden oluşan düşük bütçeli bir toplama olan 1974 tarihli “Gösteri” (Parade), yönetmenin tamamlanmış son eseridir. Tati, 5 Kasım 1982’de hayatını kaybetmiştir

kaynak: http://www.mimarizm.com/Etkinlikler/Detay.aspx?id=50997&Page=2

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.