Paris'te Bir İstanbul Portresi

Fransa Mimarlık ve Miras Müzesi tarafından yayınlanan İstanbul: Bir Şehrin Portresi adlı kitabın tanıtımı, Pariste yapıldı. Fransanın tanınmış mimarlık tarihçilerinden Alain Borie ve Pierre Pinonun yayına hazırladıkları eserde, İstanbulun mimari tarihi Antik ve Orta Çağda BizansBir Osmanlı Şehri Olarak İstanbulKozmopolit İstanbul ve Çağdaş İstanbul olmak üzere dört başlık altında inceleniyor.

İstanbulun çeşitli dönemlerindeki mimari gelişimin ve sorunlarının incelendiği kitapta çok sayıda renkli ve siyah-beyaz fotoğraf, mimari çizim ve gravürler de yer alıyor. Kitabın sonunda İstanbuldaki önemli mimari eserlerin bir rehberi bulunuyor. Kitapta,Zaha Hadidin geleceğin İstanbulu için yaptığı çizimler de yer alıyor.

Kitabın önsözünde, tarihte üç imparatorluğa başkentlik yapmış olan İstanbulun geçen yüzyılda yaşadığı durgunluk dönemi nedeniyle üçüncü dünya şehri olduğunu, ancak son yıllarda gösterdiği performansla dünya çapında bir metropol haline geldiği vurgulanıyor. Kitapta, 2010da Avrupa Kültür Başkenti olmasının da dikkatleri tekrar İstanbul üzerinde topladığı belirtiliyor.

Müzenin kütüphanesinde, uzun yıllardır İstanbul üzerinde çalışmakta olan yazarlarca yapılan sunuşta, İstanbul, mimari tarihi slaytlar eşliğinde özetlendi. Toplantıda, Mimar Sinan, Balyan Efendi ve Sedat Hakkı Eldemin İstanbulun mimarisindeki yeri ve önemi anlatıldı. Toplantıyı takiben katılımcılara UNESCO Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde bir davet verildi.

Haber: yapi.com.tr / AA

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.