Japonya'da deprem..Tarihin en büyük depremlerinden biri..

Japonyanın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami meydana geldi. Depremin ardından Tokyoda yaralılar olduğu belirtildi. Japonyada son 7 yılın en büyük depreminin ardından büyük tsunami uyarısı yapıldı.

Deprem ve Tusunam videolar:

http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/03/11/japan.quake/index.html?hpt=T1

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS, Japonyanın kuzeydoğu kıyıları açıklarında meydana gelen depremin 8,9 olduğunu bildirdi.

TOKYO – Depremin merkez üssü Tokyoya 370 km uzaklıkta olmasına rağmen etkisi başkentte fazlasıyla hissedildi. Depremin ardından tsunaminin vurduğu şehirlerde arabalar nehirlere uçtu.

Japonyanın kuzeydoğu kıyılarında meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem, başkent Tokyodaki binaların birkaç dakika boyunca sallanmasına ve tsunami uyarısı verilmesine neden oldu.

Meteoroloji kurumundan yapılar açıklamada, Miyagi kıyılarını 6 metre yüksekliğindeki dev dalgaların vurabileceği uyarısında bulunuldu. Daha önce yapılan açıklamada, dalga yüksekliğinin 3 metre olabileceği belirtilmişti. Bu arada, 50 santimetre yüksekliğindeki küçük dalgaların kıyılara ulaştığı kaydedildi.

Hawaiideki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise tsunami uyarısının Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğunu belirtti.

Deprem fotoğraflarını görmek için tıklayınız..

Depremin yerin 10 kilometre altında, doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Tokyonun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi.

Japonyada çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

Öte yandan, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünün 8.8 olduğunu açıkladı.

Ayrıntılar geliyor…


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.