Japonya'da deprem 2, 5 saat önce meydana geldi, artçılar günlerce sürebilir

Japon televizyonlarından edinilen bilgiler..

En az sekiz kişinin öldüğü, yerel bir bölgede ise  5 itfaiyecinin de öldüğü bilgisi veriliyor. Miyaki bölgesinde de bir kişinin öldüğü belirtiliyor. Çok kişinin kaybolduğu ve artçı sarsıntıların devam ettiği aktarılıyor. Yaklaşık 2,5 saat önce meydana gelen depremin artçıları olduğu belirtiliyor.  Dalgaların birçok arcı  sürüklediği, bu nedenle birçok kişinin öldüğü güvenlik ve yardım güçlerinin bölgede olduğu aktarılıyor.

Bölgenin  Tsunami etkisinde kaldığı,  yangınların başladığı, petrol rafinerilerinde patlamaların  olduğu açıklanıyor. Yalnızca binaları değil petrol rafinerilerinde de büyük bir hasar verdiğini üzerinde duruluyor.

ABDnin Japonya Başkanını aradığını yaşanan hasarlar karşısında ellerinden geleceğini  yapacaklarını belirttiği açıklandı.

Ayrıca Japon yetkililerin afet bilgilerini  tüm imkanlarla toplamaya çalışıyor oldukları,  Tokyada başbakanı uluslararası yardıma ihtiyaçları olduklarını da duyurdu.

NTV canlı yayına bağlanan ve Japonyada Tokyoda eğitim alan  Semih Sunkar canlı tanık olarak bilgi aktardı;

Üniversitede bir  sorun yok, buradaki Türk arkadaşlar da iyi. Tokyada bir şey gözükmüyor. Yüksek noktadan bakanalar bunu görebilirler ancak kendim göremiyorum.
Şu anda artçı oluyor. Elektrik kesintisi yok, cep telefonları da açık.  İnternet bağlantısında da herhangi bir sorun yok.

Derleyen: Dağ Medya/pd

Kaynak: NTV canlı yayın akışı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.