Irak Konut ve İmar Bakanı Muhammed Darraji'nin Vazgeçilmezi Türkiye!

Yazan: Ö.Duygu Çil

10 Mart Perşembe günü Okan üniversitesi, Irak Konut ve İmar Bakanı Muhammed Darrajiyi ağırladı. Endüstriyel Yapılandırmada Liderlik ve Yönetim” içerikli bir konuşma yapan Darraji, Türkiyenin Irak inşaat sektöründeki önemine değindi. Ülke olarak işbirliğinde önceliği Türkiyeye verdiklerini belirten Bakan, bu tercihin nedenleri arasında Türkiye iş çevrelerinin zaman yönetimi, fiyatlandırma, yönetim ve kaliteli üretim alanlarındaki etkinliğini gösterdi. Iraktaki en büyük inşaat yatırımcısı olan Türkiye ile Irakın halkları arasında tarihin getirdiği alışkanlıklar, aynı bölgede yaşamış olmanın getirdiği benzerlikler, ortak din unsurlarının da iletişimde bariyer yoksunluğu yaratttığını belirten Bakan, dil konusunda da herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi. Irakta Türkçeyi bilenlerin de olduğunu ve özellikle bir dünya dili olan İngilizcenin ortak iletişimde etkin olduğunu vurguladı. Türkiyeye ilk 1997 yılında geldiğini hatırlatan Darraji, ” O yıllarda ülkenizi ziyaret ettiğimde Atatürk Havalimanında İngilizce konuşacak personel bulmakta bile zorlanırken bugün pek çok insan ile İngilizce konuşabildiğimi gördüm” dedi.

Büyük bir yıkım geçiren Irakın yeniden inşaasında yaklaşık 2 milyon ev, 35 bin kmlik karayolu ile çok sayıda fabrika ve altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyduklarının altını çizen Bakan, kuru kanal projelerinden de bahsederek “Deniz yolu ile Basradan Yunanistana üretilen malların taşınması 4 haftayı alıyor. Demiryolu ve karayolu ile gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz kuru kanal ile Basradan İzmire taşıma süresi 3 güne inecek” dedi.

Ortadoğudaki olaylara değinen Darraji “Irak Ortadoğunun en güvenli ülkelerden biri oldu. Tunus ve Mısırda rejimler değişiyor. Diktatörlükler yıkılıyor. Bu dönemde Libyanın hepimizin desteğine ihtiyacı var. Facebook olsun twitter olsun her kanaldan demokrasiye geçişte onlara destek olmalıyız” şeklinde sözlerini tamamladı.

Bakan yaptığı konuşma sonrasında Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut ile Irak Konut ve İmar Bakanı Muhammed Darraji eğitim ve inşaat alanlarında da işbirliği protokolü imzaladı.

kaynak: Gazeteparc

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.