İnşaatçıların gözü 2-B'de

Kaynak: Zaman Yazan: Harun Çümen

Çatı kaplama ve yalıtım sistemleri üreticisi Ondulinenin CEOsu Burhan Karahan, imar affı için seçimi beklemenin geçmişte kaldığını, inşaatçıların dikkatini 2-B arazilerine tapuların verilmesinin çektiğini belirtti. Karahan, K. Afrikadaki olayların da orta vadede ticareti etkilemeyeceği görüşünde.

Türkiyede 11 milyar dolar ciroya ulaşan inşaat sektörü, yıllarca seçimleri heyecanla bekledi. Özellikle büyük şehirlerde gecekondulara getirilen imar aflarından dolayı sektörde büyük canlılık yaşanıyordu. Çatı kaplama ve yalıtım sistemleri üreticisi Onduline Avrasyanın Üst Yöneticisi (CEO) Burhan Karahan, bu dönemin geride kaldığını, artık sektörün ilgisini seçimin değil daha çok orman vasfını kaybetmiş 2-B arazilerine tapularının verilecek olmasının çektiğini belirtiyor. 2-B düzenlemesinin inşaat sektörüne yarayacağını vurgulayan Karahan, “Araziler, imara açılacak kanuni olarak. Evinin tapusunu alacak olan insanlar, yarım kalan inşaatlarını tamamlayacak. İnşaat sektörü canlanacak.” diyor. Karahan, ayrıca seçimlerin piyasayı olumlu etkileyeceği görüşünde.

Yapı malzemeleri üretimi ve pazarlamasında sektörün lideri Fransız Onduline Avrasya AŞ, 17. Uluslararası Bayi toplantısını Kübanın turizm şehri Varaderoda gerçekleştirdi. Türkiye ile birlikte Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğudan toplam 200 bayinin katıldığı organizasyonun gala gecesi ise başkent Havanada yapıldı. 25 ülkenin bağlı bulunduğu Onduline Avrasyanın CEOsu Burhan Karahan, burada bir grup gazetecinin sorularını cevapladı. Tunusta başlayan, Mısır ve Libya ile devam eden ayaklanmaların satışlarını etkilediğini dile getiren Karahan, “Ama orta vadeli etkileyeceğini düşünmüyorum. Biraz durulunca ticaret devam edecektir. Öyle 1 hafta, 1 aylık durmalar çok da önemli değil.” diye konuşuyor. İlgilendikleri coğrafyanın Kafkaslar, Balkanlar ve Orta Asya olması sebebiyle istikrarsızlığa alışkın olduklarını ifade eden Karahan, Kırgızistan, Lübnan ve Gürcistanda yaşananları buna örnek gösteriyor. Ortadoğuda bu sene planladıkları cironun yüzde 30-40 eksiğini yapacakları tahmininde bulunan Karahan, “Bizde bir kriz lafı çıkar insanlar alışverişi bırakır. Niye? dersin sebep yok, Arap coğrafyasında da onu görüyoruz. Ama sıfıra düşmeyiz. O bölgede 20 milyon Euro ciro hedefliyorduk, 10-12 milyon Euroda kalırız.” şeklinde konuşuyor.

Ciddi bir elektrik üretim kaynağı olan ve güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik sistem Almanya, ABD, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde çatılarda yoğun olarak kullanılıyor. Türkiyede ise güneşin elektrik üretimine teşvik verilmediği için hızlı gelişmiyor. Çatıya güneşten elektrik üretecek sistemi kurmaya başlayan Onduline, Antalya-Alanya ile İstanbulda bir yeri pilot bölge seçti, personeli eğitti. CEO Burhan Karahan, şu anda birkaç yerde isteyene evine güneş paneli takacak noktaya geldiklerini ifade ediyor. Karahana göre İstanbul en uygun yer değil ama fena da sayılmaz. En kötü yer Karadeniz. Kliması olmayan mütevazı bir ev 2 kilovatlık güçle idare edebiliyor. Büyük, çok odalı ve klimalı villa ise 4-5 kilovata ihtiyaç duyuyor. Kurulum maliyetleri ise gittikçe düşüyor. Şu an 6 bin-6 bin 500 Euro (13-14 milyar lira). Yaygınlaştıkça 10 milyar liranın altına düşeceğini vurgulayan Karahan, şu bilgileri veriyor: “Türkiyede 8 senede amorti ediyor. 3-4 yılda amorti edecek hale gelirse herkes girer. Almanyanın doğru dürüst güneşi yok. Ama tüm evlerin tepelerinde güneş paneli var. Devlet kilovatsaatine 20 cent veriyor, üstüne para bile veriyor. Türkiyede de yaygınlık kazanması için devletin teşvik vermesi lazım.”

10 yılda üç fabrika daha açacağız
25 ülkenin bağlı bulunduğu Onduline Avrasya, İzmit yakınlarında bulunan üretim birimlerinde çatı kaplama levhası, kiremit altı su yalıtım levhası, su yalıtım membranı ve bitüm esaslı kiremit üretiyor. 200den fazla personel istihdam eden firma, geçen yıl 30 milyon Eurosu ihracattan olmak üzere 100 milyon Euro ciro elde etti. Onduline Grubu, dünya genelinde yıllık 45 milyon levha satarken, 8 milyonluk satışı Türkiyede gerçekleştiriyor. Onduline Avrasya olarak yüzde 10, Türkiyede ise yüzde 15 büyüdüklerini aktaran CEO Burhan Karahan, gelecek 10 sene içinde Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya pazarları için 3 fabrika daha ilave etmeyi planladıklarını açıkladı. Ortadoğu için Gaziantep veya Batman, Kafkaslar için Trabzon, Rize veya Hopa, Orta Asya içinse Kazakistan ön plana çıkıyor. İranda satın alma için görüşmeler sürdüren şirkete göre, Irak pazarı 100 milyon Euroluk ciroyu ikiye katlayacak potansiyele sahip. Sosyal sorumluluk faaliyetlerine de önem veren şirket, Türkiyenin Çatıları adında fotoğraf kitabı hazırladı. Klasik müziğe destek içinse İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının konserlerine sponsor oluyor. Geçen yıldan itibaren keman, piyano, çello, flüt ve klarnet alanında yetenekli çocukları desteklemeye başladı. Şirket gelecekte ise bilim adamlarına destek olacak.

kaynak: gazeteparc

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.