Hatay'a 2 Milyar Dolarlık Demir Çelik Tesisi

Haber: yapi.com.tr / AA

Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın da katılımıyla, Hatayın Dörtyol ilçesinde bağlı Payas beldesinde,Rus MMK Grubu ortaklığıyla kurdukları demir-çelik fabrikasının açılış törenindeki konuşmasında, 2008 yılının Eylül ayında dünyada ekonomik krizin başlamasına rağmen hükümetin yarattığı istikrar ortamına güvenerek tesisin yapımına devam ettiklerini ve üç yıl gibi kısa bir sürede tamamlandıklarını bildirdi. Bu tesisin ülkede bugüne kadar özel sektör tarafından tek kalemde sıfırdan yapılan en büyük demir çelik tesisin olduğunu ifade eden Atakaş, Tesisin yapımında kendi personelimizin dışında 3 bin 500 civarında müteahhit elemanları çalıştı. Tesisimiz tam kapasite ile üretime başladığında 2,5 milyon ton sıcak saç üretecek. Bu tesisi ülke ekonomisine kazandırmaktan mutluyuz. Şunu da belirtmek isterim ki; tesisin kısa sürede bitirilmesinde hükümetin yarattığı istikrar ortamının çok önemli katkısı oldu dedi.

Atakaş, tesisi MMK ile birlikte bölgeye ve ülkeye kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayarak, 2 milyar dolara mal olan tesis 2 bin 500 kişiye doğrudan 10 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlayacak. Tesis projesi 2009 yılında Londrada Avrupa ve Ortadoğu birincisi seçildi. Bu tesis, ülkenin en önemli sorunu olan işsizliğin çözümüne katkıda bulunacak. MMK Atakaşa dayalı olarak kurulacak yeni tesislerle birlikte en az 50 bin kişiye istihdam sağlayacağız diye konuştu. Tam kapasiteyle çalışmaya başladıktan sonra bölgede bulunan küçük ve orta boy işletmelere lojistik firmalardan hizmet sektörüne kadar birçok alana yeni iş kapasitesi yaratacağını belirten Atakaş, şunları kaydetti:

Tesis bölgeye bereket ve zenginlik getirecek. MMK ile ortaklaşa kurduğumuz bu tesisi ile bölge ve ülkemizde yeni bir sayfa açtık. Çünkü ülkemizde 35 milyon ton civarında demir çelik üretilmesine rağmen bunun yüzde 20 civarı yassı saç üretimidir. Demir çelik üretimi içerisinde yassı mamul üretimi ancak yüzde 20ler civarındadır. Demir çelik alanında gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 60 yassı mamul, yüzde 40 yuvarlak demir olarak karşımıza çıkmaktadır. Demir çelik üretiminde dünyada 11inci sırada olmamıza rağmen üretimi analiz ettiğimizde böyle bir çarpıklık söz konusudur. Bu tesisin ülke ve bölgeyi gelişmiş demir çelik üreten ülkeler seviyesine bir adım daha yaklaştıracak önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Rusyanın en büyük çelik üreticisi Magnitogorsk Iron And Steel Works (MMK)Yönetim Kurulu Başkanı Victor Flippovic Rashnikov da, Atakaş ile ortaklaşa kurulan tesisin Türkiyenin en modern Avrupanın ise sayılı tesislerinden olduğunu kaydetti. Tesisin Türkiyenin çelik saç ihtiyacını karşılamasına büyük katkısı olacağını ifade eden Rahnikov, bu tesisin Türkiye ile Rusya arasında en büyük yatırım ortaklığı olduğunu kaydetti. Rashnikov, tesisin Türkiye ile Rusya arasında ortaklıkların gelişmesini sağlayacak yeni kapıların açılmasına imkan oluşturacağını belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.