Dünyanın en genç zengilerinden bir Türkiye Vatandaşı

Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbesin 2011 yılının milyarderler listesi geçen yıl zenginlerin servetini yaklaşık 1 trilyon dolar artırdığını ortaya koyarken, bu listede genç zenginler de dikkat çekiyor.


Forbesın listesine göre, bin 210 kişinin yer aldığı listede zenginlerin önceki yıl 3,6 trilyon dolar olan toplam serveti geçen yıl 4,5 trilyon dolara çıktı. Yaşları 40ın altında olan dünyanın en zengin gençlerinin toplam serveti 87,7 milyar doları buluyor.

Dünyanın en zengin gençleri listesine göre, en zengin gençler 19,8er milyar dolar servetleriyle internet arama motoru Googleın kurucu ortakları ABDli Larry Page ve Sergey Brin oldu. Her ikisi de 37 yaşında olan Page ve Brin, Forbesin 2011 milyarderler listesinde ise 24üncü sırayı paylaştılar.

Page ve Brini ise sosyal paylaşım sitesi Facebookun kurucusu ABDli Mark Zuckerberg izliyor. Geçen yıl servetini önceki yıla göre üç kattan fazla artırarak 13,5 milyar dolara çıkaran 26 yaşındaki Zuckerberg, milyarderler listesine ise 52inci sıradan girdi. Zuckerbergi de 4,1 milyar dolarla Çinli Yang Huıyan takip ediyor. Yang, milyarderler listesinin ise 265inci sırasında bulunuyor.

Dünyanın en zengin gençleri arasına Türkiyeden 1 milyar dolarlık servetiyle Serra Sabancı girdi. Serra Sabancı, milyarderler listesinde 1140ıncı sırada yer aldı.

DÜNYANI EN ZENGİN GENÇLERİ
Listenin ilk sırasını alan Googleın kurucu ortakları ABDli Larry Page ve Sergey Brinin her birinin 19,8 milyar dolar serveti bulunuyor. İnternette arama piyasasının üçte ikisini elinde bulunduran Googleın kurucu ortaklarından Brin, 6 yaşındayken ailesiyle birlikte Rusyadan ABDye göçtü. Stanford Üniversitesinde bilgisayar bilimi doktora programında tanışan Brin ve Page, 1998 yılında Googleı kurdular.

İkinci sırada ise son zamanlarda Ortadoğu ve Kuzey Afrikadaki halk hareketlenmelerinin örgütlenmesinde ve yayılmasında önemli bir yer edinen sosyal paylaşım sitesi Facebookun yaratıcısı Mark Zuckerberg bulunuyor. ABD Başkanı Barack Obamanın teknoloji devleriyle bir araya geldiği yemekte Obamanın yanında oturan Zuckerberg, Goldman Sachs gibi firmaların yatırımlarının Facebookun değerini 50 milyar dolara çıkarması nedeniyle geçen yıl servetini yüzde 238 artırarak 13,5 milyar dolara çıkardı.

Çinin en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Country Garden Holdings of Guangzhou ana hissedarı Yang Huıyanın serveti ise 4,1 milyar dolar. Şirket 2007 yılında kamuya açılmadan önce babası Yeung Kwok Keungun şirketi devrettiği 29 yaşındaki Yang, Ohio State Üniversitesinden mezun oldu.

ABDden 37 yaşındaki John Arnoldun 3,3 milyar dolar serveti bulunuyor. Arnold, genellikle doğalgaz ve enerji ticaretine odaklanan hedge fon Centaurus Advisorsu yönetiyor.

Brezilyadan Ana Lucia De Mattos Barretto Villelanın serveti 3,2 milyar dolar. Brezilyanın bankacılıkla uğraşan en eski ve en tanınmış bir ailesinin üyesi olan Villelanın ailesine ait Banco Itau 2008 yılında Unibanco ile birleşti. 37 yaşındaki Villela, Brezilyanın ikinci büyük ve dünyanın en büyük onbeş bankasından biri olan Itau Unibanco Holdingin en büyük hissedarlarından biri. Villela, sosyal çalışma, eğitim ve kültür hizmeti veren ve kar amacı gütmeyen Alana Enstitüsünün başkanlığını da yapıyor.

ABDli enerji şirketi Enterprise Productsın yöneticisi 28 yaşındaki Scoot Duncanın serveti 3,1 milyar dolar. Scoot Duncanın, babası Dan Duncanın Mart 2010da ölmesinden sonra 12,4 milyar dolarlık boru hattı imparatorluğunun kısmen kontrolünü elinde bulundurduğu farz ediliyor. Öldüğünde Houstonın en zengin kişişi olan Dan Duncanın enerji şirketi Enterprise Productsı 1968 yılında kurduğunda sadece iki kamyonu bulunuyordu. Şirket bugün yaklaşık 79 bin kilometre uzunluğundaki boru hattına sahip.

Facebookun yöneticilerinden 26 yaşındaki Dustin Moskovitz ise 2,7 milyar dolarlık servetiyle en genç milyarder unvanına sahip. Mark Zuckerbergin Harvard Üniversitesinden oda arkadaşı Moskovitz, Zuckerbergden sadece 8 gün daha küçük.

Ukraynalı 37 yaşındaki Kostyantin Zhevagounun serveti 2,4 milyar doları buluyor. Ukraynanın en genç milyarderinin sahibi olduğu demir cevheri üreticisi Ferrexpo şirketinin hisseleri önceki yıla göre ikiye katladı. Kiev Ekonomi Üniversitesi mezunu Zhevago aynı zamanda parlamentoda milletvekili olarak görev yapıyor.

Japonyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Greenun kurucusu 34 yaşındaki Yoshıkazu Tanaka, 2,2 milyar dolarlık servete hükmediyor. Çalışma hayatı Sonyde başlayan ve arkadaşı milyarder internet Hiroshi Mikitani için alışveriş şirketi Rakutende çalışan Tanaka, 2004 yılında Greeyi kurdu. Şirketin hisseleri geçen yıl yüzde 35 arttı.

Almanyadan 27 yaşındaki Albert Von Thurn und Taxisin serveti ise 2 milyar dolar. İlk olarak 8 yaşındayken Forbesın zenginler listesine giren Taxis, resmi olarak 18 yaşındayken Haziran 2001de ailesinin mirasını devraldı. Taxisin varlıkları arasında emlak ve teknoloji şirketleri, ayrıca Almanyada 30 bin hektar büyüklüğünde ormanlık alan bulunuyor.

ABDden 29 yaşındaki Eduardo Saverinin servetinin büyüklüğü 1,6 milyar dolara çıkıyor. Facebookun kurucularından Saverin, ilk önce Facebookun yüzde 30 hissesine sahipti. Ancak Facebook Saverine dava açınca Mark Zuckerberg ile arası açıldı. Karşı dava açan Saverin, tarafların anlaşmaya varmasıyla Facebookun yüzde 5 hissesini aldı. Forbese bilgi veren kaynaklara göre ise Saverin hisselerini sattı ve şu anda elinde Facebookun yüzde 2 hissesi bulunuyor.

ABDden Sean Parkerın 1,6 milyar dolar serveti bulunuyor. 30 yaşındaki Silikon Vadisi stratejisti ve eski Facebook Başkanı Parker servetini Facebookun değerinin artmasıyla yaptı. Facebooktaki hisseleri yüzde 3ün altında olan Parker, müzik paylaşım sitesi Napsbterın 19 kurucusundan biri. Teknoloji şirketlerine yatırım yapan Founders Fund şirketinin idaresinde görevli Parkerı, Facebookun kuruluşunun anlatıldığı The Social Network filminde ABDli pop müzik sanatçısı ve aktör Justin Timberlake canlandırdı.

2005 yılında suikaste kurban giden Lübnan Başbakanı Refik Haririnin iki oğlu da milyar dolarlık servetleriyle en zengin gençler listesinde yer alıyor. 1,5 milyar dolar servete sahip 32 yaşındaki Ayman Hariri, inşaat, telekom ve emlak sektöründe faaliyet gösteren Saudi Ogerin yönetim kurulu üyesi.

Refik Haririnin en genç oğlu Fahd Haririnin de 1,5 milyar dolar serveti bulunuyor. 30 yaşındaki Fahd Hariri, Hariri ailesine ait Future TVnin yönetim kurulunda görev yapıyor.

Çinden Fang Weinin serveti 1,3 milyar dolar. 37 yaşındaki Fang, Fangda Jinhua Chemical Technology şirketini kontrol ediyor. Fangda grup Çinde 10 eyalette 30 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Ukraynadan 36 yaşındaki Andrey Verevskiyin kişisel serveti 1,1 milyar doları buluyor. Verevskiy, tarım endüstrisinde faaliyet gösteren Kernel Holdingin başkanlığını yapıyor. Şirketin geçen yıl borsa değeri ikiye katlanmıştı.

TÜRKİYEDEN SERRA SABANCI
Forbesın listesine Türkiyeden Serra Sabancı da girdi. 37 yaşındaki Serra Sabancının servetinin 1 milyar dolar olduğu belirtildi. Dergi, 2009 yılında milyarderler listesinden düşen Serra Sabancının listeye bu yıl yeniden dahil olduğunu yazdı.

Japonyadan 35 yaşındaki Yusaku Maezawanın serveti 1 milyar dolar. İnternet üzerinden giysi ve aksesuar satışının yapıldığı Zozotown internet sitesinin sahibi Maezawa, bu sitenin yüzde 59 hissesine sahip bulunuyor. Şirketin satışları son beş yılda yıllık ortalama yüzde 50 artış gösterdi.

Ukraynadan Oleg Bakhmatyukun 1 milyar dolar serveti bulunuyor. 36 yaşındaki Bakhmatyuk yumurta üreticisi Avangardconun kurucusu ve başkanı. Şirketin hisseleri halka açılmasından bu yana yüzde 35 değer kazandı. Bakhmatyuk, daha önce petrol ve doğalgaz şirketi Naftogaz Ukraynada çalışıyordu.

Çinden 37 yaşındaki Xian Yangın kişisel serveti 1 milyar dolar. Xian, kok kömürü ve tüvonan cevheri şirketi Hidili Industry International Developmentın başkanlığını yapıyor. 1994 yılında Siçuan eyaletindeki Halk Polis Okulundan mezun olan ve daha sonra Southwest Üniversitesinde siyaset bilimi ve hukuk eğitimi alan Xian, 200 yılında şirketini kurmadan önce polis gücünde ve Şiçuandaki Panzhihua bölgesinde gümrükte çalıştı.

kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.