Avrupa basınından özetler

Bugünkü Avrupa basının ağırlıklı konuları, şiddetin sürdüğü Libyadaki son durumla, Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac hakkında açılan davanın ertelenmesi.

Avusturyadan Der Standard iç savaşın hâkim olduğu Libya ile ilgili yorumunda şu satırlara yer veriyor:

“Kinizmin sınırına gelindi. AB liderleri Kaddafi rejimine karşı sert yaptırımlar uygulanmasını konuşurken, Libyaya önceden olduğu gibi şimdi de petrol satışı nedeniyle euro akmaya devam ediyor. İngilizlerin, petrol ihracına yaptırım uygulanması yönündeki girişimi, İtalya ve Maltanın karşı çıkması nedeniyle başarısız oldu. Hiç kuşku yok ki, enerji devleri de bundan sonra Libyadan yakıt almaya ve bunun karşılığında para ödemeye devam edecektir. Ancak AB en azından bir ara-adım atılması için mücadele edebilir. Petrol karşılığı ödenen paralar bir yediemin hesabına aktarılmalı ve Kaddafinin iktidarının son bulmasından sonra da Libyaya havale edilmeli.”

La Charente Libre gazetesi ise aynı konuyla ilgili yorumunda, Libyada durumun giderek daha trajik hale geldiği uyarısında bulunuyor:

“Libyadaki iç savaş her saat yeni bir trajik boyut kazanıyor. Durumun ivediliğinin uluslararası bütün kurum ve kuruluşlarca hissedilmesi, kabul görmesi, ülkeye olası bir askerî müdahalade bulunulması yönündeki etkili sorunun daha fazla sorulmasına yol açıyor. Bu askerî  müdahale kaçanılmaz görünüyor. Herkes diplomasi için zamanın, savaşlardan çok daha uzun süre gerektirdiğini biliyor. Ve bir noktayı itiraf etmeliyiz:  Uygulanmasına karar verilen yaptırımlar, Muammer Kaddafinin bağnaz, inatçı ve kan dökme çılgınlığı yüzünden ancak orta vadede etkili olabilir.”

İspanyanın liberal La Vanguardia gazetesi ise bugünkü sayısında ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidenin Moskova ziyareti ışığında, Rusyanın dünya politikasında oynadığı rolü masaya yatırıyor. Yorumda Rusyanın dünya genelinde kaybettiği etkiyi yeniden kazanma çabasında olduğu değerlerdirmesi yapılıyor:

“Rusya yönetimi, daha önce Sovyetler Birliğinin oynadığı süper güç rolünü yeniden kazanmaya çalışıyor. Dünya politikasında yaşanan, Batının Rusyadan destek ricasında bulunduğu her krizde, Moskova kaybettiği etkinin bir bölümünü yeniden kazanabileceği bir karşılık talep ediyor. Rusya, Arap ülkelerindeki huzursuzluktan yarar sağlıyor. Libyadaki çatışmalar uzadıkça, Ruslar da petrol ihracatından o kadar fazla kazanç elde ediyor. Washington Moskovaya Dünya Ticaret Örgütüne (WTO) üye olmada yardım sözü verdi. Bakalım bu sözün, Libya sorununun çözümlenmesinde bir etkisi olacak mı?”

Fransız Le Monde gazetesi bugünkü sayısında, Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac hakkında Paris Belediye Başkanlığı yaptığı sırada, bazı çalışanlara haksız biçimde maaş ödediği gerekçesiyle açılan davanın ertelenmesini ele alıyor. Yorum şöyle:

“Hukuka saygı gösterildi. Ancak buna karşın demokratik ahlâka aynı saygı gösterilmiş değil. Jacques Chirac neredeyse 20 yıldır dokunulmazlığın tadını çıkarıyor. İki cumhurbaşkanlığı döneminde dokunulmazlığı görevinden dolayıydı. Tekrar normal bir vatandaş olduğundan beri ise, hakkında açılan davanın sürüncemede bırakılması için çıkarılan engeller de bu dokunulmazlığın sürmesini sağlıyor. Ta en başından beri eski Cumhurbaşkanı yargının olası hiddetinden hüner ve dirençle korundu. Demokrasiye yönelik ret, iktidar sahiplerini vatandaşlardan ayıran güvensizlik uçurumunu daha da büyütmeye çok müsait.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Topçu

Editör: Beklan Kulaksızoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.