Türk iş adamlarına 100 milyon dolarlık yatırım desteği

Bakan Çağlayan Türk iş adamlarına Etiyopyada yatırım finansmanı olması öngörülen 100 milyon dolarlık Eximbank kredisi anlaşmasını imzaladı

Türk iş adamlarına 100 milyon dolarlık yatırım desteği

ADDİS ABABA – Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Etiyopya Devlet Bakanı Ahmed Shidi, Etiyopyada yatırım yapacak Türk iş adamlarına verilmesi öngörülen 100 milyon dolarlık Eximbank kredisinin anlaşmasını imzaladı.

Bunun bir başlangıç olduğunu, kredinin amacına uygun ve zamanında kullanılması ve getireceği faydalara göre Eximbankın yeni kredilerde açabileceğini belirten Çağlayan, kredinin hem Etiyopyaya yapılan ihracatın, hem de yapılacak yatırımların finansmanında kullanılacağını ifade etti.

Devlet Bakanı Çağlayan, daha sonra Addis Ababadaki Türk-Etiyopya İşadamları Derneğinin açılışını yaptı. Bu derneğin sadece Türk iş adamlarına değil, Etiyopyalı iş adamlarına da önemli fırsatlar oluşturacağını kaydetti.

Burasının sadece dernek merkezi olmayacağını, Türk ve Etiyopyalı iş adamları için merkez üs haline geleceğini ifade eden Çağlayan, iki ülke arasında da ticari köprü oluşturacağını söyledi.

Açılış sırasında Türkiyenin Etiyopya Büyükelçisi Kenan İpek, Bakan Çağlayandan bir kargo uçağı talep etti. Bakan Çağlayanda bu talebi Türk Hava Yolları yetkililerine ileteceğini bildirdi.

kaynak: dünya gazetesi


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.