NATO, Libya hava sahasını izlemeye aldı

NATO, Libya hava sahasını 24 saat izlemeye aldığını duyurdu. Kaddafiye bağlı güçlerin muhaliflere yönelik yoğun saldırıları sürüyor. Hücüm botları Kaddafi karşıtlarının doğudaki mevzilerine saldırdı.

BREGA / RAS LANUF – NATO Libya hava sahasını 24 saat izlemeye aldığını duyurdu.

Libyada Akdenizdeki hücum botları ülkenin doğusundaki muhalif mevzilerine saldırdı. Ardından denize roket saldırısı düzenledi.

Libya lideri Muammer Kaddafiye bağlı güçlerin saldırıları yüzünden, muhaliflerin, ağır silahlı saldırının ardından çekildikleri stratejik Bin Cevad kentinin de bulunduğu doğu kıyısında ilerleyişlerini durdurmak zorunda kaldıkları belirtildi.

Bir yönetim karşıtı, Bin Cevada kadar geldiklerini, ancak hücum botlarının saldırısı yüzünden geri çekilmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Muhaliflere katılan Albay Beşir Abdülkadir, donanma gemilerinin kullanılıp kullanılmadığını bilmediklerini ancak denizden bombardıman düzenlendiğini söyledi.

Muhalifler, Bin Cevadın dış kesimleri ve dünkü saldırılarda isabet alan Sidre petrol tesisi yakınında konuşlandıklarını bildirdiler.

Petrol kenti Ras Lanufun doğusunda ise direnişçilerin mevzileri yeniden bombalandı.

AFP muhabiri, Libya hava kuvvetlerine ait bir bombardıman uçağının alçak uçuş yaptığını, ardından bölge üzerinde yoğun bir duman görüldüğünü aktardı.

Aynı kaynak, atılan bombanın çöle düştüğünün sanıldığını, ölen ya da yaralanan olup olmadığı hakkında bilgiye henüz ulaşamadığını belirtti.

Direnişçilerden İzzeddin Şeyhi ise bombalardan birinin sivillere ait bir eve isabet ettiğini, bombardımanın denizden yapılmış gibi göründüğünü söyledi. Bu kaynak da Ras Lanuf üzerinde bir savaş uçağının görüldüğünü kaydetti.

KIZILHAÇ: “ÖLEN VE YARALANANLARIN SAYISINDA KESKİN BİR ARTIŞ VAR”
Uluslararası Kızılhaç teşkilatı başkanı Jakob Kellenberger, Libyadaki doktorların, ülkedeki saldırılar ve çatışmalarda çoğunluğu sivil olmak üzere ölen ve yaralananların sayısında keskin bir artış tespit ettiklerini bildirdi.

Kellenberger, Cenevrede yaptığı açıklamada, Libyalı doktorların, hava saldırılarının ve şiddetti çatışmaların olduğu Ecdebiye ve Misratadaki hastanelerin verilerine göre son günlerde ölü ve yaralı sayısında büyük artış olduğunu belirttiğini kaydetti.

Kızılhaç Başkanının açıklamasına göre, Misratada tedavi altındaki 40 kişi ağır yaralı, 22 kişi öldü ve Kızılhaçın Ecdebiyedeki cerrahi ekibi geçen hafta içinde 55 kişiyi ameliyat etti.

Kellenberger, teşkilatlarının Libyada başkent Trablus dahil batı bölgelerine ulaşımının kesildiğini belirterek, bu bölgedekilerin, muhaliflerin kontrolündeki doğu bölgelerinden daha fazla çatışmalardan etkilendiklerini tahmin ettiklerini söyledi.

FRANSA, LİBYALI MUHALİFLERİ TANIDI
Fransa, Libya Milli Konseyini Libya halkının yegane meşru temsilcisi olarak tanıdı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozynin makamından bir yetkili, Fransanın Bingaziye bir temsilci göndereceğini ve Pariste bir Libyalı elçiyi kabul edeceğini söyledi.

Yetkili açıklamayı, Sarkozy ile Libya Milli Konseyinden yetkililerin toplantısından sonra yaptı.

Fransa isyancıların yönetimini tanıyan ilk ülke oldu.

Libya Milli Konseyi, 27 Şubatta ülkenin doğusundaki isyancılar tarafından kurulmuş ve konseyin başına eski Adalet Bakanı Muhammed Abdülcelil getirilmişti.

ALMANYA, LİBYA HÜKÜMETİNİN BANKA HESAPLARINI DONDURDU
Almanya hükümeti, Libya Merkez Bankası ve Libya Yatırım İdaresine ait hesapların dondurulması talimatını verdi.

Almanya Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, talimatın, Libya lideri Muammer Kaddafinin denetimindeki devlet bankalarına sınırlamalar getirilmesi yönündeki AB kararı doğrultusunda verildiği, emrin Libya Afrika Yatırım Portföyü ve Libya Dış Bankasını da kapsadığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, “Libya Merkez Bankası, Libya Afrika Yatırım Portföyü, Libya Dış Bankası ve Libya Yatırım İdaresinin hesaplarına erişim yeni bir emre kadar yasaklanmıştır” denildi.

Açıklamada, hesapları dondurulacak bankaların “Muammer Kaddafinin denetiminde bulunduğu ve Kaddafi rejimine mali destek sağlayabileceği” ifade edildi.

AB, hafta içinde, Kaddafi, ailesi, bazı yardımcıları ve hükümetin destekçilerine mali yaptırımları artırma kararı almıştı.

Kaynak: GAZETEPORT


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.