iPhone için 'flash' gelişme

iPhone ve iPad kullanıcılarının en büyük derdi olan Flash sorunu, Adobeun attığı son adımla bitmek üzere.


Apple ile Flash konusunda bir türlü uzlaşamayan Adobe, sonunda kendinden beklenmeyecek bir adım attı ve Flash içeriği HTML5e çeviren yeni bir aracı yazılım geliştiricilere ve reklamverenlere sundu.

HTML5 desteğine sahip olan iPhone ve iPadler, bu araç sayesinde web sitelerinde yer alan tüm Flash içerikleri görüntüleyebilecek.

Adobe, bu konuda Apple ile temasa geçmektense doğrudan Apple için uygulama geliştirilen yazılım geliştiricileri ve reklamverenlere yöneldi. Wallaby isimli bu format dönüştürücü araç sayesinde (Flashtan HTML5e) reklamverenler, reklam bannerlarını (reklam bantlarını) Flashtan HTML5e çevirebilecek ve bu şekilde içerikte düzenlemeye gidebilecek. Bu sayede Apple engelini de bu cihazlar dahilinde aşmış olacak. Kullanıcılar ise hiçbir şey yapmadan, Safari web tarayıcısını kullanarak Flash içerikleri görebilecek.

APPLE NEDEN FLASHI İSTEMİYOR
Appleın Flash içeriği dışlamasının birçok nedeni var. Flash içeriğin iPhone ve iPad bataryasını çok hızlı bir şekilde sömürmesi ve Flash uygulamaların Appleın AppStore mağazasındaki uygulamaları gölgede bırakabilme ihtimali, Appleın Flashı neden istemediğini de gösteriyor aslında. Özellikle uygulama konusu önemli; zira Apple asıl gelirini telefon veya iPad satışından değil, AppStore uygulama mağazasında bulunan yüzbinlerce uygulama için geliştiricilerden kestiği komisyondan alıyor.

WALLABY NASIL ÇALIŞIYOR
Adobe Wallaby, Flash içeriği HTML5 formatına dönüştürüyor. Bu şekilde Flash animasyonlar veya diğer çalışmalar HTML5 altında da görülebiliyor. Ayrıca Adobe Dreamweaver sayesinde de kullanıcılar dilediği gibi Flash içeriklerini HTML5 formatı altında düzenleyebiliyor.

FLASHI OYNATAN BİR UYGULAMA YOK
Yeri gelmişken önemli bir hatırlatmada da bulunmak gerekiyor: Apple AppStoreda yer alan bazı uygulamalar, Flash içeriği çalıştırabileceğini iddia ediyor ve bu doğrultuda kullanıcılardan ödeme talep ediyor. Ancak bu tip uygulamalar kesinlikle işe yaramıyor. Son aylarda çıkan Skyfire isimli araç, gerçekten de Flash içeriği görüntüleyebiliyordu. Ancak o uygulama da aslında Flash içeriği HTML5 formatına çevirmekten başka bir şey yapmıyordu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.