Forbes 2011 milyarderlerini açıkladı

Türkiye bu yıl listeye 38 zenginle girdi.

Forbes 2011 milyarderlerini açıkladı

NEW YORK – Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes, 2011 yılının milyarderler listesini açıkladı.

Listenin başında bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu 74 milyar dolarlık servetiyle yer aldı. Geçen yılki listede serveti 53,5 milyar olan olan Helu, bu yıl servetini 20,5 milyar dolar artırarak iki yıldır “dünyanın en zengini” unvanını elinde tutmayı başardı.

İŞTE FORBESUN MİLYARDERLER LİSTESİ

TÜRK MİLYARDERLER

2011 yılı listesinde Heluyu 56 milyar dolarla Microsoft firmasının kurucusu Amerikalı Bill Gates ve 50 milyar dolarla Amerikalı yatırımcı ve iş adamı Warren Buffet izledi.

Milyarderlerde rekor sayı

Derginin Genel Yayın Yönetmeni ve Başkanı Steve Forbes, New Yorkta Forbesın genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, 25inci dünyanın milyarderler listesini açıkladı. Forbes, bu yıl rekor sayıda milyarderin listeye girdiğini belirterek, dünyada geçen yıl bin 11 olan milyarder sayısının bu yıl bin 210a yükseldiğini belirtti.

Forbes, bu yıl listede yer alan milyarderlerin toplam servetinin net değerinin rekor kırarak 4,5 trilyon dolara yükseldiğini ve Almanyanın Gayrisafi Yurtiçi Hasılasını (GSYİH) geçtiğini vurgulayarak, bu rakamın ise geçen yıl 3,6 trilyon dolar olduğunu hatırlattı. Listeye bu yıl yeni girenlerin sayısının 214 olduğunu, geçen yılsa bu rakamın 97 olduğunu ifade eden Forbes, geçen yıl listede ye ralan 47 kişinin ise listeden düştüğünü, 10 tanesinin öldüğünü, 42 milyarderin ise bu yıl listeye dönüş yaptığını ifade etti.

Ortadoğu ve Afrikada en çok zengin Türkiyede

Forbes, BRIC ülkelerinin ardından listede Türkiye milyarderlerinin göze çarptığını belirterek, Türkiyenin geçen yıl 28 olan milyarder sayısını bu yıl 38e çıkardığını ve Türkiyenin dergide değerlendirildiği “Ortadoğu ve Afrika” bölgesinde en fazla milyardere sahip ülke olarak birinci sırada yer aldığını söyledi.

Bölgelere bakıldığında ise bu yıl ABD bölge olarak ele alınmazsa Asya Pasifik bölgesinin 332 milyarderle ilk sırada yer aldığını vurgulayan Forbes, “Gördüğünüz gibi küresel ekonomi toparlanıyor ancak durum her bölge için aynı değil. Evet Avrupada milyarder sayısında artış var ama bu temelde Rusyadan kaynaklanıyor. ABD ise milyarder sayısını biraz artırabildi” diye konuştu.

Dergide Asya Pasifik bölgesini, 300 milyarderle Avrupa, 89 milyarderle Ortadoğu ve Afrika bölgesi ve 76 milyarderle Amerika kıtası (ABD hariç) izliyor.

Facebook kendi milyarderlerini yarattı

Forbes, özellikle Facebook gibi sosyal ağ hizmeti veren şirketlerin yeni milyarderler yarattığını da belirterek listede bu yıl Facebookun kurucularından 26 yaşındaki Mark Zuckerbergten başka dört kişinin daha yer aldığını, yine Facebooktan Dustin Moskovitzin ise 2,7 milyar dolarlık servetiyle listedeki “en genç milyarder” unvanını Zuckerbergten 8 gün farkla kaptığını ve listede 420nci sırada yer aldığını belirtti.

En çok milyarder yine ABDde

ABDnin bu yıl da listede en çok milyarderi bulunan ülke olduğunu açıklayan Forbes, listede geçen yıl 403 milyarderi olan ABDnin bu yıl bu sayıyı 413e yükselttiğini, ABDyi ise BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin izlediğini söyledi.

Türkiye konumunun avantajını kullanıyor

Forbes dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve Başkanı Steve Forbes, Türkiyenin bu yıl listede “Ortadoğu ve Afrika” bölgesinden en çok milyarder çıkaran ülke olmasının nedenleriyle ilgili olarak “Türkiye son yıllarda önemli ekonomik reformlar yaptı, bu da ekonomisinin büyümesine ve IMF kıskacından kurtulmasına yol açtı, IMF her zaman ülkede enflasyonun artmasına yol açan politikalar tavsiye ediyordu. Türkiye coğrafi olarak da dünyanın kavşak noktalarından birinde yer alan son derece önemli bir konuma sahip, şimdi de bunun avantajını iyi kullanıyor” dedi.

Geçen yıl Türkiyenin listede 28 milyarderinin bulunduğunu, bu yıl ise bu rakamı 38e çıkardığını söyleyen Steve Forbes, “Listedeki ilk Türk milyarder de telekomünikasyon alanında yatırımı olan bir iş adamı, zaten bu sektör de dünyada servet yaratmada en ön planda olan sektörlerden biri” dedi.

Türkiye ABye girerse Türkiyeyi klonlamamız gerekir

“Türkiyenin listede Ortadoğu bölgesinde yer almasının nedeninin” sorulması üzerine ise Forbes, Türkiyeyi hem Avrupaya hem de Ortadoğuya koyamayacaklarını söyledi. “Ortadoğu bölgesinde Türkiye başı çekiyor, dünyanın o bölgesinde önemli bir güç haline geliyor, Türkiye Batı ve Ortadoğu bölgesi arasında bir köprü” diyen Forbes, gülümseyerek “Türkiye ABye girerse o zaman Türkiyeyi klonlamamız gerekebilir, Avrupa için bir Türkiye, Ortadoğu için bir Türkiye” dedi.

“Türkiyenin milyarder sayısını yükseltmesi ülke ekonomisinin geliştiğini mi gösteriyor?” sorusunu ise Forbes, “Bir ülkenin ekonomisi o ülkenin girişimcilerinin çabalarıyla büyür. Bu kişiler işlerini genişletirler ya da yeni işler kurarlar, o zaman hem bu girişimcilerin serveti hem de ülkenin ekonomisi büyür. Bu yüzden bir ülkenin girişimcilerinin bu listede yer alması iyidir, çünkü bu, o ülkenin ekonomisinin modern dünyaya doğru ilerlediğini ve yeni orta sınıflar yarattığını gösterir” şeklinde yanıtladı.

Türkiyenin ileride ekonomisini nasıl gördüğünün sorulması üzerine ise Forbes, ülkelerin ekonomileri hakkında tahminlerde bulunmanın zor olduğunu ancak Türkiyenin ekonomisinin iyiye gideceğini düşündüğünü, Ortadoğu ülkelerinin Türkiyeden mal almaya devam edeceğine inandığını, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin de iyiye gideceğini ve bunun da Türkiyenin ekonomisini iyi yönde etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Model ülke Türkiye

Forbes dergisi “Ortadoğu ve Afrika bölgesinde” en çok milyarder çıkaran Türkiyenin dikkatleri üzerine çektiğini belirterek, şimdiye kadar ilk kez Türkiyenin bu kadar sayıda milyarderi listeye sokmaya başardığını yazdı.

“Türkiyenin demokrasiyi ve İslami kültürü, iyi giden bir ekonomi içinde koruyabilme yeteneğinin, ülkeyi bölgede model ülke yaptığını” belirten dergi, Türkiyenin 2010 yılındaki yüzde 8 büyüme oranıyla güçlü ihracat sektörüyle artan emlak fiyatlarıyla bu yıl milyarder sayısını 38e yükselttiğini kaydetti.

10 yıl önce listede sadece beş Türkün bulunduğunu yazan dergi, toplam 64 milyar dolarlık servetleriyle listede yer alan 38 Türk milyarderin bir çoğunun servetinin aile arasında yoğunlaştığını, Koç ve Sabancı ailesine mensup üyelerin bulunduğunu belirtti. Dergi iş adamı Murat Ülkerin 2007 yılında Godiva çikolatalarını aldığını da hatırlatarak, “Artık Türkler küresel markaların da peşinde” diye yazdı.

Türkiyenin takipçisi İsrail

Türkiyenin listede yer aldığı “Ortadoğu ve Afrika” bölgesinde 38 milyarderle yer alan Türkiyeyi, 16 milyarderle İsrail, dokuz milyarderle Suudi Arabistan, sekiz milyarderle Mısır, altı milyarderle Lübnan, dörder milyarderle Güney Afrika Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri, ikişer milyarderle Kuveyt ve Nijerya izliyor.

KAYNAK: Dünya Gazetesi


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.