Coca-Cola'da açılım başladı

Coca-Cola İçecekin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, Irak faaliyetleriyle ilgili hisse alımı konusunda bilgi verildi.


Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ) Yönetim Kurulu, organik büyümenin yanında stratejik satın alımları da öngören uzun vadeli büyüme stratejisinin bir uzantısı olarak, SSG Investment Limitedin (SSG) yüzde 100 hissesinin ve The Coca-Cola Bottling of Iraq FZCOnın (CCBI) yüzde 50 hissesinin CCI International Holland B.V. (CCI Holland) tarafından The Coca-Cola Export Corporationdan (TCCEC) satın alınmasına onay verdiğini duyurdu.

CC Beverage Limited (CCBL)nin, Kuzey Irakta Şubat 2007den bu yana Coca-Cola ürünlerinin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, CCBLnin yüzde 40ının SSGye, yüzde 60ının ise CCBIye ait olduğu, TCCECin ise SSGnin yüzde 100üne ve CCBInın yüzde 50sine sahip olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca, Coca-Cola İçecek A.Şnin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan CCI Hollandın CCBInın yüzde 50sine sahip olduğu, TCCECin aynı zamanda CCİnin yüzde 20,1 oranında hissedarı olduğu bilgisi yer aldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

CCİ Yönetim Kurulu, organik büyümenin yanında stratejik satın alımları da öngören uzun vadeli büyüme stratejisinin bir uzantısı olarak, SSGnin yüzde 100 hissesinin ve CCBInın yüzde 50 hissesinin CCI Holland tarafından TCCECden satın alınmasına onay vermiştir. İlgili ülkelerdeki düzenlemeler nezdinde yürütülen işlemler neticesinde, masraflar dahil, toplam 36,90 milyon ABD doları olan alım bedelinin ödenmesi tamamlanarak 9 Mart 2011 tarihi itibariyle satın alınan SSG ve CCBI hisselerinin CCI Holland adına tescili tamamlanmıştır. Böylece CCİnin CCBLdeki dolaylı ortaklık payı yüzde 30dan yüzde 100e yükselmiştir.

CCI Hollandın nakden ödediği 36,90 milyon ABD dolarının 22,29 milyon ABD dolarlık kısmı satın alınan SSG ve CCBI hisseleri için, 14,61 milyon ABD dolarlık kısmı ise TCCECnin SSG ve CCBIdan olan hissedar kredisi alacaklarını devralmak için ödenmiştir. Söz konusu tutarların belirlenmesinde CCBL için yaptırılan bağımsız bir değerleme çalışmasının yanı sıra satıcı tarafla yapılan müzakereler de rol oynamıştır.

CCİnin mali sonuçlarına yüzde 30 oranında oransal olarak konsolide olan CCBLnin CCİnin 2010 yılı konsolide satış hacmi içindeki payı yüzde 0,9dur. Öte yandan TCCECye ödenen bedelin, CCİnin 31 Aralık 2009 tarihli SPK XI-29 Nolu tebliğine göre düzenlenmiş ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide mali tablolarındaki maddi duran varlıklara oranı yüzde 4,76, aktif toplamına oranı yüzde 1,98 ve net satışlar toplamına oranı yüzde 2,35tir.

Açıklamada bahsi geçen işleme ilişkin olarak, şirket Yönetim Kurulu tarafından daha önce 7 Ağustos 2009, 28 Eylül 2009 ve 24 Şubat 2010 tarihli kararlar ile Seri: VIII, No: 54 sayılı Tebliğin 15 maddesi kapsamında içsel bilginin açıklanmasının ertelenmesi kararının verildiği belirtilerek, bu kararların; piyasaya yönelik olası müdahalelerin önlenmesi, şirketin yasal haklarının ve menfaatinin korunması ve satın alma sürecinin adil, eşit ve tarafsız bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması amacıyla SPK tebliğleri uyarınca verildiği, erteleme sebebi ortadan kalkar kalkmaz bu açıklamanın yapıldığı vurgulandı.

(AA)/ GAZETEPORT


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.