Avrupa'nın en büyük santrali İskenderun'a yapılacak

Diler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Kuzucu, İskenderuna Avrupanın en büyük termik santralını kuracaklarını belirterek, 1,2 milyar dolara mal olacak tesisi 3 yılda tamamlamayı planlıyoruz dedi.

Kuzucu, Hatay Valisi Celalettin Lekesizin, Diler Holdinge bağlı Yazıcı Demir Çelik Fabrikasını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, termik santrali kuracak yüklenici firma olan Atlas Enerjinin İskenderuna bağlı Sarıseki beldesinde kurulacak tesis için tüm ÇED raporlarını tamamladığını, izinlerin alındığını söyledi.

Şuanda arazi düzenleme çalışması yapıldığını, birkaç ay içinde inşaata başlayacaklarını ifade eden Kuzucu, İskenderuna Avrupanın en büyük termik santralını kuracağız. 1,2 milyar dolara mal olacak tesisi 3 yılda tamamlamayı planlıyoruz. Bu yatırımla yörede önemli ölçüde istihdam da sağlayacağız dedi. Kuzucu, çevreye duyarlı bir tesis kuracaklarını, Avrupa ve Amerikada hangi teknoloji varsa onun uygulanacağını kaydetti.

Yazıcı Demir Çelik Fabrikası Genel Müdürü Osman Gözükara ise geçen yıl 460 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirterek, Aynı zaman diliminde 663 ton demir çelik ürettik. Bölgede büyük oranda enerjiye ihtiyaç var. Sanayicinin en büyük girdisi enerji. Dünya ile rekabet edebilmemiz için ucuz enerji kullanmamız lazım dedi.

Fabrikayı gezen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise dünyada genelinde iş dünyasında korkunç bir rekabetin yaşandığını, Türkiyenin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu, bu açıdan bakıldığında yapılacak enerji yatırımlarının büyük önem taşıdığını bildirdi.

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.