Alman basınından özetler

Bugünkü Alman gazeteleri iç savaşa sürüklenen Libyadaki son durum ve Almanyada çevreyi koruma amaçlı, etanol ağırlıklı E10 benzininin kullanımı konusundaki tartışmalarla ilgili yorumlara yer veriyor.

Münihde yayımlanan Süddeutsche Zeitung, yıllardır iktidarda olan diktatörlerin bir bir devrildiği Kuzey Afrika ülkelerindeki gelişmeler ışığında, Avrupanın üzerine düşen sorumluluğu masaya yatırıyor:

“Kuzey Afrika 1989 yılındaki Doğu Avrupa değil. Mağrip ülkeleri, Doğu Avrupa, Balkanlar, hatta Türkiyeden farklı. Bu nedenle de coğrafi, tarihi ya da kültürel açıdan Avrupanın bir parçası olarak tanımlanamaz. Avrupalılar misyoner heyecanıyla hareket etmekten sakınmalı. Mısır, Tunus ya da Libyada düğmeye basılmak süretiyle politik bir düzenin sağlanmasını emretmek, Avrupanın işi değil. Avrupanın Asya ve Afrikadaki çabaları, bunun işlemediğini, o ülkelerde yaşayan insanların böyle bir müdaheleye sıcak bakmadığını gösteriyor. Avrupa telaş içinde hareket etmez ve seçenekleri gözünde büyütmezse, o zaman Kuzey Afrikada uzun vadede sağlam partnerler bulabilir. Avrupaya bu konuda kalan tek yol, Akdenizdeki bu partnerlerine, ayrımcı koşullara bağlamadığı, sade ve temkinli bir teklif sunmak.”

Financial Times Deutschland ise aynı konuyla ilgili yorumunda farklı bir noktaya değiniyor. Gazetenin yorumunda şu satırları okuyoruz:

“Libyada durum ne kadar karmaşıksa, ABnin buna tepkisi de o kadar açık ve kesin. ABnin 27 üyesi yarın düzenlenecek zirvede, Libya lideri Muammer Kaddafiye karşı sert mali yaptırımları karara bağlamak istiyor. Bu doğru bir adım ve bu kadar hızlı biçimde kararlaştırılması da kesinlikle olağan değil. Ancak ABnin sergilediği bu hıza rağmen Libya lideri Muammer Kaddafi üzerindeki uluslararası baskının acilen artırılması zorunlu. Libyadaki isyancılar orada özellikle kararlılıkları ve mücadeleci ruhları sayesinde ayakta kalıyor. Her ikisi de Kaddafinin ateşine sonsuza kadar direnemez.”

Bugünkü gazetelerin yer verdiği bir başka konu ise Almanyada çevreyi korumak amacıyla üretilen, yüksek oranda etanol içeren E10 adlı ekolojik benzinin kullanımı konusunda yapılan tartışmalar. Hükümet, iklimin korunması hedeflerine ulaşılması için bu benzinin kullanılmasında ısrar ederken, tüketiciler araçların motoruna zarar verebileceği endişesiyle buna sıcak bakmıyor. Dün Berlinde Ekonomi Bakanlığı binasında düzenlenen zirveden, benzinin satışının devam etmesi kararı çıktı. Südwest Pressenin konuyla ilgili yorumu şöyle:

“Yeni benzin çeşidi E10 konusundaki sıkıntının sorumlusu AB değil. AB 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının ulaşımdaki oranını belirledi, ancak buna giden yolu değil. Sonuç olarak E10la bu konudaki çalışmalara gaz verilmeli, çünkü Alman otomobil üreticileri, enerji tasarrufu yapan motor ya da araçları yeterince hızlı biçimde üretemiyor. Bu sürece, aşırı benzin tüketen araçlar yerine, daha tasarruflu araçlar talep eden tüketiciler de dahil. Tüketicilerin hangi pazar gücüne sahip olduğunu, E10 benzin çeşidini almama konusunda sergiledikleri tavır gösterecek.”

Westdeutsche Allgemeine Zeitung ise aynı konuyla ilgili yorumunda, Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Çevre Bakanı Norbert Röttgenin E10 benzin konusunda, Hür Demokrat Partili (FDP) Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle yüzünden zor duruma düştüğü görüşünde:

“Çevre Bakanı Röttgen sürücülerin ekolojik benzin E10 konusundaki endişe ve korkularını hafife aldı. Bu endişeler giderek daha somut hale geldiği sırada, Ekonomi Bakanı Brüderle tereddüt etmeksizin bir benzin zirvesi düzenlenmesi için koşuşturdu. Kurnaz Ekonomi Bakanının, Röttgenin ayağını kaydırması ilk kez yaşanmıyor. Nükleer santrallerin faaliyet süresinin uzatılması konusunda da Brüderle zafer kazanmış görünüyor. Sonuç olarak santrallerin süresi istenilenden 12 yıl daha fazla uzatıldı. Şimdi Röttgen için önemli olan, etanollü benzini daha fazla fiyaskoya yol açmadan piyasaya kabul ettirmek. Bunu başarması çevre bakanına bir şey kazandırmayacak. Adı başbakan Merkelin veliahtları arasında geçen Röttgenin bu işin içinden alnının akıyla çıktığı söylenemez.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Topçu

Editör: Ayhan Şimşek

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.