AKP, CHP ve MHP'nin oy kitlesi

Türkiyede ilk kez GPSli el terminali kullanılarak 81 il, 159 ilçe ve 130 köyde yüz yüze görüşme yöntemiyle kapsamlı bir anket gerçekleştirildi.

İSTANBUL – İlk kez GPSli El Terminali teknolojisi kullanılarak 15-21 Şubat arasında yapılan araştırma çerçevesinde seçmen tercihleri mercek altına alındı
Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 8.98i memurlardan, yüzde 32.34ü işçi/özel sektörden, 9.39u işsizlerden, 8.38i emeklilerden, 24.91i serbest meslek sahiplerinden, 16sı ise ev kadınlarından oluşuyor.

Akşam gazetesinin haberine göre, bu kişilerin yüzde 17.99u 18-24, yüzde 32.86sı 25-34, yüzde 26.53ü 35-44, yüzde 22.62si 44 ve üzeri yaş aralığında. Eğitim durumları açısından ise dağılım şöyle: yüzde 22.15i ilkokul ve daha alt düzeyde, yüzde 16.76sı ortaokul, yüzde 45.68i lise ve yüzde 15.41i üniversite mezunu

MESLEKLER VE TERCİH
Araştırma, partilerin oy aldıkları grupların mesleki açıdan farklarını detaylı bir şekilde ortaya koydu. Buna göre, AKPnin en fazla oy aldığı grup, yüzde 58.83 ile ev kadınları oluyor. CHP en çok oyu memurlardan, MHP ise işsiz seçmende alıyor. Buna paralel olarak AKP orta gelir grubundan daha az destek alıyor. Bu grupta en fazla oy alan ise CHP.

CHP-BDP İTTİFAKI SORUSU
Araştırmanın en can alıcı noktalarından biri de seçmene deneysel koşullama yöntemi ile yöneltilen CHP-BDP ittifakı sorusu. Kendi başına oy potansiyeli yüzde 4.5 civarında olduğu belirlenen BDP, CHP ile ittifaka giderse dengeler AKP aleyhine değişiyor.  İttifak halinde AKPnin oyu yüzde 3 puan azalırken, CHPde 6, MHPde ise
1 puanlık artışa yol açıyor.

KARARSIZLAR AZALDI
İKSARAnın şubat ayında yaptığı Siyasal Tercihler araştırmasında seçmene Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? sorusu yöneltildi. Bu soruya AKP yanıtını verenlerin oranı yüzde 44 olurken, CHP diyenlerin oranı yüzde 24, MHP diyenlerin oranı ise yüzde 14te kaldı. Toplumun yüzde 10u halen kararsız olduğunu belirtiyor. Kararsızlar dengeli dağıtıldığında ise AKPnin oyu yüzde 48e, CHPnin oyu yüzde 28e, MHPnin oyu ise yüzde 15e yükseliyor. Bu verilere göre, MHP hiçbir durumda baraj sorunu yaşamayacak.

MHP GENÇ ERKEKLERDE İKİNCİ PARTİ
Araştırmada dikkati çeken bir başka konu ise gençlerin tercihlerinde AKPnin hem kadın, hem de erkek seçmende birinci sıraya oturması. MHP ise, erkek seçmenler kategorisinde, CHPyi geçerek, ikinci parti konumuna yükseliyor. Öte yandan, Türkiyenin genç seçmenleri ülkenin genel olarak kötüye gittiği kanısında. Her ne kadar AKPli gençlerin yüzde 86sı Ülke iyiye gidiyor dese de, toplamda bu yanıtı verenlerin oranları yüzde 46. 53te kalıyor.  Kötüye gidiyor diyenler ise yüzde 51.74 civarında.

5 AKPLİNİN BİRİ ÜSLUBU BEĞENMİYOR
Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de, Başbakan Erdoğanın heykel, içki yasakları ve stat açılışındaki protestolara karşı gösterdiği tavırların genç seçmenleri rahatsız ettiğinin ortaya çıkması. Parti farkı gözetmeksizin gençlerin yüzde 51.74ü Başbakan Erdoğanın bu üç konudaki tavırlarını desteklemediğini, yüzde 45.75i ise desteklediğini söylüyor. AKP seçmenleri arasında Başbakan Erdoğana destek verenlerin oranı yüzde 78.28 olurken, desteklemeyenler ise yüzde 20 civarında. Bu, her 5 AKP seçmeninden birinin Erdoğanın çıkışlarından rahatsız olduğunu gösteriyor. Diğer partilere oy veren genç seçmenlerde ise, Erdoğanın tavırlarından rahatsızlık duyma oranı bir hayli yüksek. Buna göre, CHP seçmeninin yüzde 83.93ü, MHP seçmenin yüzde 65.52si, BDP seçmenin yüzde 64.29u, kararsızların ise yüzde 65.75i, Erdoğanın son çıkışlarından rahatsızlık duyuyor.

Secmen ortadan ikiye bölünüyor
Yukarıda çarpıcı sonuçlarını okuduğunuz anketin arkasında iki kardeş yer alıyor. Araştırmayı yöneten New York Üniversitesinden Doç. Dr. Selçuk Şirin ve Okan Üniversitesinden Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin ile önceki gün İstanbul Beşiktaşta bir araya geldik ve önemli verileri yorumlamalarını istedik:

– BDP-CHP ittifakı neden AKP aleyhine sonuçlanıyor?
İttifak sonucu CHP Batı bölgelerinden kaybediyor belki ama, BDPnin güçlü olduğu yerlerden aldığı ek oylarla bu açığı fazlasıyla kapatıyor ve 30 puan sınırını rahatlıkla aşıyor. Bir de muhtemelen AKPye Kürt açılımı nedeniyle verilen oyların bir kısmı CHPye geçiyor diyebiliriz. Çünkü ittifak durumunda AKPde gözle görülür bir oy düşüşü söz konusu. Ayrıca, ittifak senaryosunun sonuçlarını sadece puan olarak değil, net milletvekili olarak da ölçmek gerek. Asıl o noktada bir ittifak en çok AKPyi etkileyecektir. Zira, AKP en az oyla en çok milletvekilini bu bölgeden çıkarıyor. 2007 yılında Diyarbakırdaki sonuçları incelersek, bunu net şekilde görebiliriz.

– Genç seçmenlerin daha kaygılı olmasının sebebi ne olabilir?
Gençler ülkenin geleceği konusunda biraz somut kriterler silsilesine bakarak bu sorularımıza yanıt veriyorlar. Onların önünde hayata atılmak, iş bulmak, ev kurmak gibi ciddi ve çözülmemiş meseleler olduğu için ülkenin gidişatı en çok onları etkiliyor. Ben geçmişinde psikoloji eğitimi olan bir kişi olarak, bu kadar kaygılı bir kuşak yetiştirdiğimiz için bizlerin de endişe etmesi gerektiğini düşünüyorum.

– Türkiye iyiye mi, kötüye mi gidiyor? sorusuna AKP seçmeni dışındakilerin yüksek oranda kötüye gidiyor yanıtını vermelerinin sebebi nedir?
Türkiyedeki kamplaşmanın en çok kendisini gösterdiği yer burası. Türkiyede seçmen tam ortadan ikiye ayrılıyor. AKPye oy veren kesimle, vermeyen kesim aynı resme bakıp bambaşka sonuçlar çıkarıyor. Birinin iyi dediğine öteki kötü diyor. Türkiyedeki kutuplaşmaları aşan yeni bir vizyon, yani üçüncü yol önümüzdeki dönemde başarılı olabilir. Çünkü hiçbir toplum bu kadar süreyle iç gerilimi kaldıramaz.

Yeni nesilde milliyetçilik
– MHPnin genç erkekler arasında ikinci parti olduğunu görüyoruz. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?
Benim diğer bir çalışmamda ortaya koyduğum gibi milliyetçilik gençler arasında oldukça üst bir noktada. Nilüfer Narlının gençler arasında yaptığı mülakatlardan da bu sonuç çıkıyor. Milliyetçiler, gençler arasında ve özellikle üniversiteli olmayan erkekler arasında yükselişte.

– Kararsızları neye göre dağıtıyorsunuz?
Kararsızları, dengeli yöntemiyle dağıtıyoruz. Özetlemek gerekirse bu, kararsız seçmenlerin araştırmamızdaki diğer sorulara verdiği yanıtları devreye sokan bir formülasyon. Kararsızların, Türkiyenin gidişatı, lider beğenisi, hükümetin icraatları ve eğitim/yaş gibi demografik sorulara verdiği yanıtlara bakarak olası oy oranlarını tespit ediyoruz. Bu anlamda, İKSara şubat anketinde kararsızların üçte ikisinin AKPye oy vermeyeceklerini biliyoruz. O nedenle, kararsızları dağıtırken, seçmenlerin oy oranından farklı, yani dengeli bir oran kullanıyoruz.

Sert üslup seviyoruz
Biz bu araştırmada heykel, içki yasağı ve stat protestolarını sorduk. AKPliler çok seviyor ama AKPye oy vermeyen diğer kesimler hoşnut değil. AKP içinde de gençler bu konuda biraz sıkıntılı. Her 5 gençten biri bu durumdan hoşnut değil ama verilerin ötesinde bir saptama yapabilirsek, Türkiyede herkesin geçtiği bir ideolojik eğilim vardır. Bu, erkekler için askerlik, evde ve siyasette otoriter lider. Dolayısıyla bu kültürde sert üsluplu adamı seviyoruz biz. Erdoğan da o anlamda bu şablona uyuyor: sert, bağıran, kızan, gerektiğinde sınırları aşan bir lider profili

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.