100 Farklı Mekan, 100 Yıl Önce ve Bugün

İstanbulun 100 farklı mekanının 100 yıl önceki fotoğrafları ile günümüz görüntülerini buluşturan Zaman İçinde İstanbul kitabı okurla buluştu. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun desteğiyle yayınlanan kitap,İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri çerçevesinde Piramit Basım Yayın Organizasyon Turizm Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Berica Nevin Berberoğlu tarafından hazırlandı. İstanbulun yeni fotoğrafları, sanatçılar Berica Nevin Berberoğlu ve Yalçın Koçer tarafından eski fotoğrafların bakış açıları esas alınarak çekildi.

Kitapta yer alan ve aralarında tarihi yarımada, Tekfur Sarayı, Kız Taşı, Beyazıd Camisi, Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Sultanahmet Meydanı ve Dikilitaş, Çinili Köşk, Alay Köşkü, Sirkeci, Karaköy, Ankara Caddesi, Karaköy Meydanı, İstiklal Caddesi, Galata Köprüsü, Yeni Cami, Tophane, Dolmabahçe, Ortaköy Camisi, Beylerbeyi Sarayı, Kız Kulesi ve Üsküdar Meydanının da bulunduğu 100 eski fotoğraf ise İstanbul Üniversitesi, Yıldız Sarayı Arşivi, Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı Arşivindeki fotoğraflar arasından seçildi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Uğur İbrahimhakkıoğlu, sunuş yazısında, kitabın, üç imparatorluğa başkentlik yapan, Asya ve Avrupayı birleştiren, Avrupa Kültür Başkenti İstanbulun yüzyıllık fotoğraflarıyla günümüzdeki görüntülerini bir arada sunduğunu belirtti.

Yüz yıllık öykü albüme dönüştü

Kitabın editörü fotoğraf sanatçısı Berica Nevin Berberoğlu ise üzerinde yaşayan veya onu fotoğraflarından tanımış her insanın ruhunda izler bırakan bir kentin, yüzyıllık öyküsünü albüme dönüştürdüklerini kaydetti. Berberoğlu, kitapla İstanbulun hep anlatılan kendine özgü, insanı içine çeken ve bir daha bırakmayan ruhunu, muhteşem tarihi dokusuyla bir kez daha gün yüzüne çıkarmayı planladıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

Dünya Kültür Mirasının içerisinde kent ölçeğinde yer alan bir kaç şanslı şehirlerinden birisi İstanbuldur. Büyük unvanlara sahip bu doğal ve kültürel mirasa, diğer kültürel mirasımız gibi sahip çıkmamız gerektiğini, daha geniş kitlelere anlatmak için bu kitabı hazırladık. Üzerinde onlarca uygarlığın zengin kültürel birikiminin miras kaldığı bir coğrafyadır Anadolu… Bu coğrafyanın dünyaya merkez olmuş uygarlıkların üst üste, etnik ve dinsel kimliklerinin yan yana iç içe geçtiği ve kaynaştığı kenti de İstanbuldur. 3 imparatorluğa başkent olmuş bugünün metropolü, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbulun asırlık sunumunu, 100 yıl önceki İstanbulun fotoğraflarını aynı perspektiften bugünkü konumuyla yeniden yorumladık. Kitap ile kültürlerin buluştuğu günümüz metropolleri arasında seçkin bir yere sahip bu kentin, yüz yıllık değişimini sunduk.

Bir yüzyıl sonra devamının getirilmesini isterim

Kitapta yer alan fotoğrafları çeken sanatçı Yalçın Koçer de kitapta 1800lü yılların sonlarından bugüne kadar değişik evrelerden geçmiş İstanbulun eski zaman fotoğraflarının yanında şimdiki zamana ait fotoğrafların yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

Eski fotoğrafları gezerken şimdi çay içtiğiniz mekanları, balık tuttuğunuz kıyıları, alışveriş yaptığınız caddeleri görerek şaşıracak, iki zaman arasında gidip geleceksiniz. Değişimi sadece mekanlarda değil, ulaşım araçlarında, insanlarda, araç ve gereçlerde de göreceksiniz. Bir yüz yıl sonra başka bir sanatçının bu kitabın devamını getirmesini isterim.

KAYNAK: yapitr.com


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.