Paraya sıkışanın koştuğu ilk adres

Merkez Bankası ve BDDK banka kredilerindeki hızlı artışı yavaşlatmak için seri önlemler alırken, dar gelirli kesimlerin acil kaynak ihtiyacını bankalar yerine “komşu ve akraba”lardan borç alarak karşıladıkları ortaya çıktı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan “Türkiyede Yoksulluk Algısı” araştırmasına göre ekonomik sıkıntıya düşen vatandaş bu sıkıntısını aşmak için öncelikli olarak yakın çevresinden kaynak bulma ve tasarruf yöntemlerine başvuruyor.

İHTİYAÇLARI KISIYOR

Araştırma sonuçlarına göre, ekonomik sıkıntıya düşen vatandaşların yüzde 25i bu sıkıntısını aşmak için komşu veya akrabalarından borç almaya yöneliyor. Yüzde 24,5i ise borç almadan önce ihtiyaçlarından kısmaya başlıyor. Vatandaşların yüzde 18,8i borç ya da tasarrufa yönelmek yerine “ek iş” yapmaya başlarken yüzde 11,6sı yardım kuruluşlarına başvuruyor.

MALLARI SATAN AZ
Yine araştırmaya göre ekonomik sıkıntıya düşenlerin sadece yüzde 7,2si bankalardan kredi çekmeyi akla getirirken yüzde 7,1i ailenin diğer fertleri olan eş ve çocuklarını çalıştırıyor. Ekonomik sıkıntı nedeniyle mal varlığını satanların oranı yüzde 4 ile en düşük düzeyde bulunuyor.

Kaynak: GazeteportYorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.