New York Taksi'yle Türkiye'nin imajı da değişecek

Kanada gazetesi The Globe in Mail, Karsan, Ford ve Türkiye hakkında övgü dolu bir haber yayınladı.

New York Taksiyle Türkiyenin imajı da değişecek

NEW YORK – Kanadanın en yüksek tirajlı gazetesi olan The Globe in Mail, New York Taksi İhalesinde V1 modeliyle finale kalan Karsan, Ford ve Türkiyeye övgü dolu sözler içeren bir haber yayınladı.

Gazetenin Stockholm bürosu tarafından Naomi Powell imzasıyla hazırlanan haberde, sarı renk taksi uygulamasını yüzyılı aşkın bir süre önce hayata geçiren ve dünyada bu özelliği ile bir sembol haline gelen New Yorkun sokaklarında, çok yakında Türk otomobil üreticisi Karsanın modelinin görülebileceği belirtildi.

“Yakında, Manhattanda, 5. Caddeden Wall Streete doğru Türkiyede üretilmiş bir taksiyle gitme olasılığınız fazla” ifadelerinin kullanıldığı haberde, ihalede finale kalan üç modelden ikisinin Türkiye ile ilişkileri olduğu vurgulandı.

Karsanın engelliler için özel tasarlanmış modeli, internet erişimi, cam tavan gibi dizayn farklılıkları ile ihalede avantajlı konumda olduğu kaydedilirken, diğer finalist Ford Transitin de Türkiyede Koç Holding tarafından üretildiğinin altı çizildi.

New York Taksi ihalesinde finale kalan Ford Transit, başta ABDnin Boston şehri olmak üzere Japonyanın pek çok şehrinde taksi olarak kullanılıyor.

Kapasitesini 11 yılda 2ye katladı

Türk otomotiv sektörünü istatistiki rakamlar ve uzman görüşleriyle analiz eden ve son 11 yıldaki gelişmelerden övgüyle bahseden Kanada gazetesi, otomotiv üretim kapasitesini 2000den bu yana ikiye katlayan Türkiyenin bu yıl 1.1 milyon adet araç ürettiğini belirtti.

Toyota, Renault, Fiat ve Hyundainin Türkiyedeki yatırımlarına yer veren The Globe and Mail gazetesi, bu firmaların  üretimde Polonya ve Çek Cumhuriyetini geçtiğini kaydetti.

Taksileri de kapsayan hafif ticari araçlar segmentinde Türkiyenin son dokuz yılda yüzde 22lik bir büyüme gerçekleştirdiği ifade edilerek, Türkiyenin düşük işçi maliyetleri ve esnek üretim ortamı ile global markalar için kilit üretim merkezi haline geldiği vurgulandı.

Gazete, BCG Partnersın otomotiv endüstrisi analisti Berna Kurbayın “Karsan, New Yorktaki ihaleyi kazanırsa bu Türkiyenın imajına da çok yansıyacak” şeklindeki görüşlerine yer verdi.

kaynak: dünya gazetesi


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.