Türkiye'nin önü tamamen kapanabilir

Fransada ikinci anket şoku yaşanıyor, Marine Le Pen yine açık ara ilk sırada yer aldı. Türkiyenin Avrupa üyeliğine şiddetle karşı çıkan Le Penin Fransada Cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupada taşları yerinden oynatacak.


PARİS – Avrupada dengeleri değiştirecek ve Türkiyenin Avrupa Birliği üyelik hayalini tarihin tozlu raflarına kaldıracak anket sonuçları Fransadan geliyor.

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen, Fransada son bir hafta içinde yapılan ikinci anket sonucuna göre de, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda rakibi kim olursa olsun yarışı birinci sırada bitirecek.

Harris Interactive adlı araştırma şirketinin düzenlediği son anket, Marine Le Penin, Sosyalist Partiden IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahhnın aday olması halinde de yarışı önde götüreceğini ortaya koydu.

Fransada bugün yayımlanan ikinci araştırma sonucuna göre, ilk turda Marine Le Pen oyların yüzde 24ünü, Dominique Strauss-Kahn yüzde 23ünü, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yüzde 21ini alıyor. Bu durumda Sarkozy, ikinci tura kalamayarak yarıştan eleniyor.

Sosyalist Partinin IMF Başkanı yerine eski genel sekreteri Francois Hollandeı aday göstermesi halindeyse, Marine Le Pen yine yüzde 24, Nicolas Sarkozy yüzde 21, Hollande yüzde 20 oy elde ediyor.

İlk kamuoyu araştırmasında, araştırma şirketinin Sosyalist Partinin adayı olarak popülaritesi oldukça yüksek olan Strauss-Kahhn yerine, partinin şimdiki genel sekreteri Martine Aubryyi aday göstermesi anket uzmanlarının eleştirilerine yol açmıştı.

Araştırma şirketinin düzenlediği ilk anket, birinci turda Sarkozy ve Aubrynin yüzde 21 oranında oy alacağını ortaya koymuştu.

Marine Le Penin babası Jean-Marie Le Pen, 2002 yılında düzenlenen seçimlerde büyük bir sürprize imza atarak yarışı ikinci sırada bitirmiş ve dönemin Sosyalist Başbakanı Lionel Jospinın siyaseti bırakma kararı almasına neden olmuştu.

Siyasi gözlemciler, aşırı sağın güçlenmesinden korkan merkez sağın, bu seçimlerde İslam ve laiklik konusunu seçim kampanyasında malzeme yapmak için çaba göstereceğini düşünüyor.

Fransada 2007 yılındaki seçimlerde, Türkiyenin AB üyeliği aleyhtarlığı ve kaçak göç konusu, merkez sağ ve aşırı sağın seçim malzemesi olarak ön plana çıkmıştı.

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.