Türkiye'nin Eşitsizlik Karnesi, Dördüncü Kez "0"

KA.DER, Türkiyenin “Kadın-Erkek Eşitsizliği Karnesi”ni açıkladı: Eşitsizlik gelenekselleşti, 2011 notu da sıfır

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER), 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde “Türkiyenin Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizliği Karnesi”nin dördüncüsünü açıkladı.

2011de de durum değişmedi, “sürdürülebilir eşitsizlik” sağlandı! Türkiyenin notu, 2011de de “sıfır”ın üstüne çıkamadı.

Türkiyede, yerel yönetimlerden parlamentoya, hükümetten kamu kuruluşlarına, meslek odalarından sendikalara ve siyasi partilerin karar alma kurullarına kadar her alanda “geleneksel eşitsizlik” devam etti.

Türkiyede nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarında neredeyse hiç yer almadığını vurgulayan KA.DER Yönetim Kurulu üyeleri, bu tablonun değişmesi ve Türkiyede kadın haklarının korunabilmesi için siyasette kadın temsilinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Aksi takdirde Türkiyenin kadına yönelik şiddet, eğitimsizlik, yoksulluk, işsizlik ve ağır bakım hizmetleri altında ezilen kadınların ülkesi olmayı sürdüreceğine dikkat çekti.

“Kadınlar kendi kaderlerini tayin edemiyor”

12 Haziran 2011de yapılacak genel seçim öncesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kadınların erkeklerle eşit temsil edilmesi için “275 Kadın” kampanyası başlatan KA.DERin Türkiyeye verdiği karneye göre, kadınların Mecliste, yerel yönetimlerde, yargıda, siyasi partilerde ve meslek birliklerinde temsil oranları şöyle:

– 2007 Genel Seçiminden sonra TBMMde kadın temsili oranı yüzde 8,87!

– 2009 Yerel Seçimlerinden sonra kadın belediye başkanı oranı yüzde 0,90!

– 81 ilde bir tane kadın vali yok!

– Yargıtay ve Sayıştayda kadın üye yok, Danıştayda “1” tane var!

– TBMMde temsil edilen partiler arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisinde (MHP) hiç kadın il başkanı yok, Barış ve Demokrasi Partisinde (BDP) 22, Cumhuriyet Halk Partisinde (CHP) 2 tane var!

– Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN), Memur Sendikaları Konfederasyonunda (MEMUR-SEN) yönetim kurullarında kadın yok!

– Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) yönetim kurullarında kadın yok! (BB)

Kaynak: Burçin Belge/ BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.