Mercan Dede: Neyimize Üflediğimiz, Hasankeyf'in Nefesidir

Doğa Derneği’nin, Hasankeyf’in yok olmaması için başlattığı uluslararası imza kampanyasına Mercan Dede adıyla tanılan Türk tekno müziği sanatçısı, neyzen ve DJ Arkın Allen de katıldı. Kampanyaya daha önce Tarkan, Kibariye, Yıldız Kenter, Şivan Perver, Sezen Aksu, Erkan Oğur, Musa Eroğlu ve Okan Bayülgen gibi ünlü isimler destek vermişti.

Mercan Dede ile birlikte 89 bin kişinin imzaladığı dilekçede, Hasankeyf’in en az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden 9’unu karşılayan insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden dilekçeyi imzalayan Mercan Dede yaptığı açıklamada;

“Tarihi miras sadece bir milletin değil, tüm insanlığın emanetidir ve bu emanet Hasankeyf olduğunda asla yeri doldurulamaz. Değeri para pul, ne olduğu belirsiz geçici planlarla ölçülemez. Hepsinden önemlisi bir kez yitirildi mi asla bir daha geri getirilemez. Hasankeyf sadece geçmişten, atalarımızdan bize kalmış bir kültürel miras değil, aynı zamanda bizden sonra gelecek çocuklarımızdan ödünç aldığımız ve onlara aynen teslim etmekle yükümlü olduğumuz bir hazinedir. Globalleşme adı altında muazzam bir hızla tükettiğimiz doğal kaynakların yerini simdi de “taşıma sularla” doldurmaya, para-pul-çıkar değirmenini döndürmeye çalışıyoruz.

Hasankeyf hepimizin. Hasankeyf, tüm insanlığın ve binlerce yıllık bir geçmişin emaneti, binlerce yıllık geleceğin hazinesi. Yok oluşuna sessiz kalırsak, kendi kültürel mirasımızın, tarihsel geçmişimizin, insan olma bilincimizin çok önemli bir parçasının yok oluşuna sessiz kalmış oluruz. Hasankeyfi hep birlikte yaşatacağız, çünkü bizler onun bir parçasıyız. Neyimize üflediğimiz, Hasankeyfin nefesidir.” dedi.

İMZA AT! >>

Kaynak: Doğa Derneği

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.