Kaddafi İstifaya Hazır

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafinin bazı garantiler karşılığında istifa etmeye hazır olduğunu öne sürdü.


KAHİRE – Merkezi Katarda bulunan El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafinin“isyancılarla pazarlık yapmaya ve bazı garantiler karşılığında istifa etmeye hazır olduğunu” öne sürdü.

Obama: Askeri harekat mümkün Haberini okumak için tıklayın

El Cezire, başka ayrıntıya yer vermediği haberinde, Kaddafinin bazı garantilerle iktidarı terk etmesi için isyancılarla Libya parlamentosu olarak bilinen Genel Halk Kongresinde görüşme talep ettiğini belirtti. El Cezire, bu garantilerin, kendisinin ve ailesinin güvenliğinin sağlanması, kendisinin ve ailesinin yargılanmayacağı yönünde söz verilmesi olduğunu bildirdi.

El Cezire ayrıca, Kaddafinin önerdiği pazarlığın ayrıntılarını isyancılarla görüşmesi için eski Başbakanı Cadallah Azous Talhiyi görevlendirdiğini belirtti.

El Cezire, isyancıları yönetenlerin, Kaddafinin kurtulmak için “şerefli” bir çıkış yolu aradığını ve bu durumun kurbanları için bir hakaret olacağı gerekçesiyle Libya liderinin görüşme teklifini reddettiklerini ifade etti.

İSTİFA EDER VE LİBYAYI TERK EDERSE KADDAFİ ALEYHİNE TAHKİKAT YAPILMAZ

Libyada muhalifler istifa etmesi ve Libyayı terk etmesi halinde Muammer Kaddafi hakkında tahkikat yapılmayacağını söylediler.

Geçişi hazırlamak amacıyla muhalifler tarafından iş başına getirilen Ulusal Konseyin Başkanı, AFPye yaptığı açıklamada, istifa etmesi ve Libyayı terk etmesi halinde muhalefet, Kaddafi hakkında hukuki tahkikat başlatmayacak ifadesini kullandı.

MUHALİFLERİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

Kaddafi karşıtları, kontrolü ele geçirdikleri bölgelerdeki pozisyonlarını korumak için yoğun çaba harcıyor. Kaddafinin paralı askerleri ile muhalifler arasında sert çarpışmaların yaşandığı Raslanuf ve civarında gerginlik devam ediyor.

Bölgedeki kontrolü ellerinde bulunduran muhalifler, petrol kuyularının da bulunduğu Raslanuf ve çevresini kaybetmemek için bölgeye gönüllü milis, silah ve lojistik takviyesine devam ediyor.

Bingazi ve Raslanuf arasındaki otoyolda sık sık üzerinde ağır silahlar bulunan araçların süratle çatışma bölgesine gittikleri görülüyor. Yanan araç ve hayvan leşlerine sıkça rastlanan otoyolda, silahlı muhalifler kontrol noktalarında araç trafiğini denetliyor. Kontrol noktalarına gelen araçlar ile yolculuk yapanlara kimlikleri soruluyor.

Ras Lanuf yakınlarında iki katlı bir ev hava taarruzuna hedef oldu.

Basın mensupları, Kaddafi güçlerinin sürekli hedefi olan bölgede, bir savaş uçağının, yakınında direnişçilerin bulunduğu iki katlı bir binayı ön cephesinden vurduğunu bildirdiler.

Bölgede ilk kez bir yerleşim birimine düzenlenen saldırı sonrasında ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgi verilmedi. Hedeflerin daha önce ıskalandığı taarruzlarda dün bir baba ile oğlu yaralanmıştı.

Bu arada, üç haftadır direnişin sürdüğü Libyadaki olaylarda, biri Trablus diğeri de Bingazi de iki Tunuslu hayatını kaybetti. Libyada yaşayan 50 bin ila 60 bin Tunusludan 35 bin kadarı ülkelerine döndü.

ÇARPIŞAN GÖNÜLLÜLER TECRÜBESİZ
60 kilometre mesafede bulunan Kaddafinin paralı askerleri ile uçakların bombardımanına karşı koyan ve sayılarının 3 bin olduğu belirtilen Rasnaluftaki gönüllülerin tecrübesizliği dikkat çekiyor. Bu gruplara komuta edenler arasında da meslekten asker olan birisine rastlanmıyor.

Gönüllü milislerin, uçak sesi duyduklarında veya taciz ateşiyle karşılaştıklarında çok çabuk paniğe kapıldıkları, kontrolsüzce mühimmatlarını harcadıkları görülüyor. Gönüllü askerlerden Muhammed Ali, halk ayaklanması öncesinde öğrenci olduğunu, hayatında hiç silah kullanmadığını belirtti.

“Kaddafi askerlerinin silahsız insanları öldürmeye başlaması üzerine” silahlanarak karşı koymaya başladıklarını anlatan Ali, “Çoğumuzun hiçbir askeri tecrübesi yok. Kendimizi korumaya çalışıyoruz sadece. Karşımızda düzenli birliklerin olduğunun farkındayız ancak ne paralı askerler ne de uçak saldırıları bizleri geri döndüremez. Kaddafiyle yaşamaktansa ölüm daha iyidir” dedi.

Rasnalufun kontrolünün hala muhalif güçlerde olduğu ifade ediliyor. Dünkü uçakların bombardımanında çocuklu bir ailenin tümüyle hayatını kaybettiği öne sürülüyor. Zaviyede bir çok noktanın ise Kaddafi uçaklarınca bombalandığı iddia ediliyor. Bazı Bingazili aileler, Zaviyedeki hava saldırıları nedeniyle korku içinde olduklarını, orada bulunan yakınlarından dün geceden beri haber alamadıklarını ve bu nedenle hayatlarından endişe ettiklerini kaydettiler.

BİNGAZİDE ÇATIŞMA YOK
Öte yandan, Bingazide herhangi bir çatışma yaşanmıyor. Günlük hayat normal akışını sürdürüyor. Dükkanlar ve alışveriş merkezleri açık olduğundan yiyecek temininde sıkıntı yaşanmıyor. Bingazide son bir haftadır ise hiç elektrik kesintisi olmadı. Kentte, benzin fiyatları ise giderek
ucuzluyor. Geçen hafta bir otomobilin deposu 10 dinara doldurulabilirken, bu hafta aynı tip bir aracın deposunu doldurmak için 6 dinar yetiyor.

Kaddafinin, “ayaklanmanın El Kaide militanlarınca gerçekleştirildiği, isyana destek verenlerin El Kaide militanları olduğu” iddialarına karşın, Bingazililer ayaklanmanın hiçbir radikal dinci örgütle bağlantısının olmadığını, amaçlarının “Demokrasi, özgürlük ve refaha kavuşmak” olduğunu ifade ediyorlar.

LİBYA HÜKÜMETİNDEN BMYE DAVET
Bu arada Avrupa Birliği, Libya hükümetinin BMden, ülkedeki şiddetin araştırılması için bağımsız heyet göndermesini istediğini bildirdi.

Trablustan dün akşam dönen ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AB yetkilisi, Libya Dışişleri bakanlığı yetkililerinin, görüşmeleri sırasında bu konuya defalarca gündeme getirdiğini belirtti.

Libyalı yetkililerin, böyle bir heyetin ülke genelinde serbestçe dolaşmasına izin vereceğini ve heyet için koruma sağlayacağını bildirdiği kaydedildi.

EL ARABİYA: “LİBYA HÜKÜMETİ İSYANCILARLA GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ”
El Arabiya televizyonu, Libya hükümetinin isyancılarla görüşmeyi reddettiğini duyurdu.

El Arabiyanın haberine göre, Libya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, muhalifler tarafından iş başına getirilen Libya Ulusal Konseyinin Trablus hükümetine yönelik suçlamalarının yanıt vermeye değmez olduğunu söyledi.

Libyada muhalifler istifa etmesi ve Libyayı terk etmesi halinde Muammer Kaddafi hakkında tahkikat yapılmayacağını bildirmişti.

Bu arada Bingazi kentinde, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünde görevli Ürdünlü bir doktor, kaldığı otelden silah zoruyla götürüldü.

Doktorun meslektaşları, Muhammed Nayifin üniformalı kişilerce götürüldüğünü söyledi. Doktoru silah zoruyla alanların kimler olduğu henüz açıklık kazanmadı.

Yabancı gazetecilerin de kaldığı otelin girişinde ayrıca sabah 04.00 civarında bir kişinin patlayıcı bir madde infilak ettirdiği kaydedildi.

Bölgedeki Reuters muhabiri, bombanın patladığı yerde kırılmış camlar gördüğünü bildirdi.

ARAP BİRLİĞİ, LİBYA İÇİN CUMA GÜNÜ ACİL TOPLANIYOR
Arap Birliğine üye ülkelerin dışişleri bakanları, Libya krizini görüşmek üzere Kahirede cuma günü acil toplantı yapacak.

Bir yetkili, Reuters ajansına, Dışişleri Bakanları, Libyadaki son durumu değerlendirmek için bir araya gelecek dedi.

ZENTEN KENTİ MUHALİFLERİN ELİNDE
Libyada 3 haftadır mevcut yönetime karşı mücadele eden muhalifler, Kaddafi cephesinden gelen diyalog başlatma teklifini de reddetti.

Muhalif cepheden yapılan açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafinin baş temsilcisinin müzakere başlatılmasını önerdiği, ancak teklifi reddettikleri belirtildi.

Öte yandan, başkent Trablusun 120 kilometre güneybatısındaki Zenten kentinin muhaliflerin eline geçtiği bildirildi.

Zentende belgesel film çekmek üzere bulunan Fransız vatandaşı Florent Marcie, telefonla AFPye yaptığı açıklamada, Kaddafi yanlılarının kentin dışında mevzilendiğini, bununla birlikte kent içindeki kontrolün muhaliflerin elinde olduğu söyledi.

Marcie, kent sakinlerinin Kaddafi yanlılarının saldırısını beklediğini, bununla birlikte bir saldırı düzenlenmediğini anlattı. Fransız vatandaşı, sıkıntı içindeki kentte su ve elektriğin geçen hafta kesik olduğunu, muhaliflerin bu sorunu çözdüğünü ifade etti.

Kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.