İstanbul'da 8 Mart Etkinlikleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde İstanbul Feminist Kolektif üyeleri, kadın cinayetlerine karşı Kadıköy Adliyesi önünde buluşacak. 8 Mart etkinlikleri kapsamında paneller, sergiler ve söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Feministler Sokakta!

8 Mart Salı günü sabah saat 10.00da, Bahariyede Kadıköy Adliyesinin önünde İstanbul Feminist Kolektifin “Kadın Cinayetlerine İsyandayız” kampanyası kapsamında buluşacak.

Kolektif üyeleri, adliye önünde bir saat boyunca “Kadınları her gün yakınları olan erkekler öldürüyor. Bu katliamları durdurmak için ne bekliyorsunuz?” pankartı ve öldürülen kadınların fotoğraflarıyla sessiz bir eylem yapacak.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ise saat 19.30da Taksimden başlayacak.

Meşaleli yürüyüş

Esenyurtlu, Boğazköylü, Başakşehir ve Bahçeşehirli kadınlar, “Evler değil artık dünyamız” ve “Görünmeyen emek sesini yükselt” şiarı, “Gece gündüz, her daim güvenli sokaklar”, “Kadın cinayetlerine, şiddete, tacize son”, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir” ve “N.Ç. davasında adalet nerede” demek için meşalelerle yürüyecek.

Saat: 19.00

Yer: Esenyurt, Örma Tekstil önü (Doğan Araslı Bulvarı)

“Türkiyede Mülteci Kadın Olmak” paneli

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı ve Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü işbirliğiyle “Türkiyede Mülteci Kadın Olmak Paneli” düzenleniyor.

Okan Üniversitesi G.S.F. Osman Hamdi Salonunda gerçekleştirilecek etkinliğin açılış konuşmalarını Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Genel Müdürü Dr. Berna Eren yapacak.

Bouchra Khalilinin “Straaight Stories II / Boğaz Hikayeleri II” adlı kısa filminin gösteriminin ardından gerçekleştirilecek panelin moderatörü Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Alemdar. Panelistler ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden Elif Selen Ay, Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Danış ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfından Seda Yakınol.

İstanbul Modernde “Mor Nokta: Kadınlardan Sinemaya” seçkisi

İstanbul Modernde Filmmorun hazırladığı dört filmlik “Mor Nokta:Kadınlardan Sinemaya” seçkisi olacak. Etkinlik kapsamında saat 14.00te “Sessiz Sinemada Sufrajetler”, 15.00te “Kameralı Kadınlar”, 16.00da “Tutkuyu Filme Almak”, 17.00de de “70-80-90 Masum, Küstah, Fettan” adlı filmler izlenebilir.

Öteki Kültür Sanat Merkezinden “Öteki 8 Mart”

Öteki Kültür Sanat Merkezi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir dizi etkinlik hazırladı.

Film-San Vakfı ve Senarist-Yazar Gülsüm Özün birlikte hazırladıkları “Yeşilçama Emek Vermiş Kadın Sanatçılar Fotoğraf Sergisi”, Şebnem Pişkin, Süreyya Köle ve Dürsaliye Şahanın yer aldığı kadın yazarların “Aşk” konulu söyleşileri, Karikatürist Sema Ündeğerin slayt gösterisi, Yönetmen Nur Akalının kısa film gösterisi, 15.00-17.00 saatleri arasında, kadınlara ücretsiz.

“Mücadelede Kadın” sergisi

redfotoğraf grubu, “Mücadelede kadın” sergisini saat 18.00de Evrensel Sanatta açıyor. Hazırlığı iki aydır yapılan “Mücadele Kadın” fotoğraf sergisine 42 fotoğrafçı katılıyor. Sergi 28 Marta kadar izlenebilir.

İTÜde “Sürdürülebilirlikte Bilim Kadınının Rolü”

Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezinin (BMT-KAUM) düzenlediği etkinlikte, Delft Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sevil Sarıyıldız “Sürdürülebilirlikte Bilim Kadınının Rolü – DEWIS (Delft Women in Science) Örneği” başlıklı bir konuşma yapacak.

İTÜ Maslak Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi Senato Salonundaki etkinlik saat 14.00te BMT KAUM Müdürü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahinin açış konuşmalarıyla başlayacak.

Prof. Dr. Sarıyıldızın konuşması ise 14.30-16.00 saatleri arasında. (BB)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.