FT: Türk ekonomisinde petrol kırılganlığı

Financial Times gazetesi, petrol fiyatlarındaki yükselişin, Türk ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendirdiği haberinde “Türkiye’nin demokrasisi, Arap dünyasını altüst eden siyasi çalkantılara bağışık olabilir ama ekonomisi küresel petrol fiyatlarındaki artışa son derece kırılgan” yorumunu yaptı.


Yükselen petrol fiyatlarının Türk ekonomisine olumsuz etkilerine dikkat çekiliyor. Financial Times gazetesi, “Türkiye’nin demokrasisi, Arap dünyasını altüst eden siyasi çalkantılara bağışık olabilir ama ekonomisi küresel petrol fiyatlarındaki artışa son derece kırılgan” görüşünü dile getirdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, “Petrol fiyatlarına ilişkin korkular, Türk tahvillerini etkiliyor” başlığıyla yayımladığı haberde “Türk ekonomisi, Arap dünyasını altüst eden siyasi çalkantılara bağışık olabilir ama ekonomisi küresel petrol fiyatlarındaki artışa son derece kırılgan” yorumunu yaptı.
Türk ekonomisinin yükselen petrol fiyatlarına olan kırılganlığına ilişkin kaygıların, iki yıllık tahvil faizlerinin Pazartesi günü dokuz ayın en yüksek düzeyine çıkmasına neden olduğuna, olumsuz etkilenen borsanın da yüzde 10 değer kaybettiğine, liranın da düştüğüne dikkat çeken gazete şunları yazdı:

“KRONİK CARİ AÇIĞIN ALTINDA ENERJİYE BAĞIMLIK YATIYOR”
“Türkiye’nin yüksek ürün fiyatlarının etkisine açık oluşu yeni bir şey değil. Kronik cari işlemler açığının altında enerjiye bağımlığı yatıyor ve Türkiye için Rusya gibi bölgedeki benzer ekonomilere kıyasla net bir dezavantaj yaratıyor. Analistler, petrol fiyatında meydana gelen her 1 dolarlık artışın, cari açığa 400 milyon dolarseklediğini söylüyorlar.

Ancak bu defa petrol fiyatı şoku, yatırımcıların, banka karları ile ilgili görünüm konusunda ihtiyatlı, Merkez Bankası’nın politikasına ilişkin ise eleştirel oldukları bir döneme rastlıyor.”

“ŞOK FİYAT ARTIŞI MERKEZ’İN DENEYİMİNE HIZLA SON VEREBİLİR”
İngiliz gazetesi, Türkiye’de yabancıların hisse satışlarının, Merkez Bankası’nın sıcak parayı caydırmak amacıyla faiz oranlarını indirmeye başladığı Kasım ayında start aldığını belirtirken Bank of America Merrill Lynch’daki analistlerin, TC Merkez Bankası için “para politikasını, dünyanın deflasyoncu bir görüşüne demirlediği”ni yazdıklarına dikkat çekti.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s’in de, Pazartesi günü petrol fiyatlarındaki şok artışın Merkez Bankası’nın deneyimine hızla son verebileceğini ima ettiğini kaydeden gazete, Moody’s “Bu politika yaklaşımının süresinin daima sınırlı olduğu”nu belirtirken faiz artışlarınınz zamanlanması, hızı ve büyüklüğünün önemli olacağını söylüyor” diyerek şöyle devam etti:

“Bu, birçok analistlerin beklentilerinin aksine, Türkiye’nin uzun bir süreden beri bekenen, kredi notununun yatırım derecesine yükseltilmesinin, Haziran seçimleri önce gerçekleşmesinin garanti olmadığına işaret ediyor.”

Kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.