Türkiyeliler geçen yıla göre daha pozitif

BBCnin yaptığı ankete göre, Türk halkının ABD, Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliğiyle ilgili düşünceleri son bir yılda olumlu yönde değişti.

LONDRA- İngiliz yayın kuruluşu BBCnin yaptığı ankete göre, Türk halkının ABD, Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliğiyle ilgili düşünceleri son bir yılda olumlu yönde değişti.

BBCnin, Globescan şirketiyle birlikte yaptığı ankette, uluslararası alanda farklı kamuoylarının birbirlerine ne kadar pozitif ya da negatif baktığı ölçülüyor.

Türkiyede ABD hakkında olumlu görüş belirtenlerin oranı geçen yıla göre 22 puan artarak yüzde 35e çıkarken, bu ülkeye şüpheyle bakanların oranı ise yüzde 49.

İngilterenin dünya üzerindeki nüfuzu hakkında olumlu düşünen Türklerin oranının 23 puan yükselerek yüzde 41e çıktığı, İngiltereye negatif bakanların oranının ise 13 puan düşerek yüzde 40a gerilediği belirtiliyor.

Avrupa Birliği ile ilgili olumlu görüşte olanların oranı yüzde 46ya çıkarken, olumsuz görüşe sahip olanların oranı yüzde 29a geriledi. Ankette, Türkiyede Fransaya olumlu bakanların oranının geçen yıla oranla iki kat artarak yüzde 36ya yükseldiği kaydedildi.

İran için pozitif düşünenlerin oranının yüzde 36ya yükseldiği ankette, İranın dünyadaki nüfuzuna olumsuz bakanların oranı ise yüzde 45.

İsrail, yüzde 77 ile Türk kamuoyunun en olumsuz görülen ülke özelliğini taşıyor. Bu ülke hakkında olumlu düşünenlerin oranı yüzde 9.

Anket kapsamında Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Zonguldakta 1000 kişiyle görüşüldüğü belirtildi. (AA)/ gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.