Türkiye fiber internette 8'inci sırada

Uluslararası Fiber-To-The-Home/Eve Kadar Fiber Konseyinin (FTTH) Şubat 2011 raporunda Türkiye, penetrasyon açısından G20 ülkeleri arasında 8. sırada yer aldı.


Turkcell grup şirketi olan ve fiber internet penetrasyonu alanında Türkiyeye yatırım yapan Superonlinedan yapılan yazılı açıklamada, Türkiyenin, evlere fiber internet konusunda dünyanın önde gelen kurumu FTTH Konseyinin son raporuna ilk kez girdiği ve fiber internet penetrasyonunda G20 ülkeleri arasında 8. sırada yer aldığı bildirildi.

Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Superonlineın kendi IP omurgasını oluşturmak üzere fiber optik altyapı yatırımlarına 2010 yılında da devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

Dünyayla aynı anda başlattığımız fiber internet çağı çalışmalarımızda, 73 kente ve 22 bin 500 kilometreyi aşkın altyapıya ulaştık. Türkiyede evlere kadar 100 Mbps fiber internet götüren ve böylece bakır çağını kapayıp fiber çağını başlatan Superonline, bugün bu hizmetini 8 ile götürüyor. Bu illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep. Çok yakında Mersin ve Samsunluları da fiber internetle tanıştıracağız.

2001 yılında kurulan, başlangıçta yalnızca telekomünikasyon ve teknolojileri firmalarının üye olduğu Uluslararası FTTH Konseyi, bugün bünyesinde belediyelerden servis sağlayıcılara kadar çeşitli kurumları barındıran ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş konumunda. Uluslararası FTTH Konseyi, eve kadar fiber kavramı ve insanların yaşam kalitesine sağladığı katkılar konusunda farkındalık yaratma misyonuyla hareket ediyor.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.