Sınırı aşan bankalara ‘tombul kedi’ vergisi

Ekonomi yönetimi piyasayı soğutmak için B planı hazırladı. Planda banka kârlarından vergi, BSMV-KKDF oranlarının yükseltilmesi gibi tedbirler bulunuyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, ‘frene basmayan bankalar için ek tedbir alınabileceğine’ yönelik açıklamaları, gözlerin ek fren tedbirlerine çevrilmesine yol açtı. 2010 yılının son çeyreğinden itibaren ekonominin soğutulması için frene basan ekonomi yönetiminin, fren tedbirlerinin yetersiz kalması riski nedeniyle bir B planı hazırladığı bildirildi. Söz konusu plan, bazı bankaların frene basmaması, Libya’daki isyanın cari işlemler açığını artırması nedeniyle oluşturuldu. Yılın ilk çeyrek rakamlarının bakılarak kademeli olarak hayata geçirilmesi öngörülen B planında, bu kez vergi silahının kullanılması öngörülüyor. Ekonomi yönetiminin, ajandasında yer alan yeni fren tedbirleri şöyle:

BSMV VE KKDF ARTACAK
-Kârlardan yüzde 1 ek vergi: Geçen yıl bankalara şube başına harç vergisi getiren ekonomi yönetimi, ek vergi getirmeyi planlıyor. Kulislerde, bankaların kârlarından yüzde 1 oranında ek vergi alınmasının düşünüldüğü konuşuluyor.

BSMV oranının artırılması: İthal ürünlere yönelik talep halen devam ediyor. Bu nedenle tüketici ve taşıt kredilerindeki, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltilmesi planlanıyor. Ekonomi yönetiminin, ilk etapta BSMV oranını artırma silahını kullanmayı düşündüğü belirtildi.

KKDF’ye ikinci zam: Tüketici ve bireysel kredilerden tahsil edilen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranlarında ikinci kez artış öngörülüyor. Bu kapsamda, yüzde 15 olan KKDF oranının yüzde 20’ye yükseltilmesi öngörülüyor.  Ayrıca, Merkez Bankası’nın, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını artırması, swap işlemlerinin zorunlu karşılık kapsamına alınması da B planının içindeki tedbirler arasında yer alıyor.Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.