NASA'dan heyecan yaratan açıklama

NASAya bağlı çalışan bilim insanının yaptığı açıklama heyecan yarattı.

WASHINGTON – NASAya bağlı çalışan bilim insanının Dünyaya düşen göktaşlarında fosilleşmiş bakteri kanıtı bulduğunu öne sürmesi, Dünya dışı yaşamın varlığına dair tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Alabamadaki Marshall Uzay Uçuş Merkezinde astrobiyolog Doktor Richard Hoover, sadece dokuz adedi bilinen nadir bir göktaşı türünde Dünya dışı bakteri bulduğunu söyledi.


Doktor Hoover, analiz ettiği örneklerin nitrojenden yoksun olduğunu, bunun da bu bakterinin başka bir yerden kaynaklandığını gösterdiğini belirtiyor.

Doktor, “Bunun, yaşamın, Dünya gezegenine sınırlı olmayıp, daha geniş olarak yayıldığını gösterdiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Cosmology dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, başka bilim insanları tarafından inceleniyor.

Derginin genel yayın yönetmeni Doktor Rudy Schild, “Hooverın keşfinin tartışmalı doğası gereği çalışmayı gözden geçirmeleri ve eleştirilerini sunmaları için 100 uzmanı davet ettik ve 5 binden fazla bilim insanı için genel bir davet yayınladık” dedi.

1996da Antarktikaya düşen bir göktaşını inceleyen NASA bilim insanları Marstan gelmiş olabileceği düşünülen bir bakteri bulduklarını öne sürmüştü. Bu açıklama dönemin ABD Başkanı Bill Clintonın televizyonda resmi duyuru yapmasına neden olmuştu. Bu keşfe dair bilimsel tartışmalar o günden beri devam ediyor. Bazı bilim insanları bu son iddianın da aynı şekilde belirsizlik içinde kalacağını savunuyor.

(DIŞ HABERLER  / GAZETEPORT)Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.